Mysql LIMIT Komutu ve Kullanımı

Mysql de verilere sorgular uyguladığımızda bize geri gelen verileri LIMIT komutu ile kontrol edebilir. İlk 5 kayıt, son 5 kayıt, 50. kayıttan sonra 10 kayıt gibi işlemleri uygulaya biliyoruz. Php de sayfalama sistemlerinde LIMIT kullanılabilir. Örnek olarak sayfalarımızda 10 ar 10 ar veriler sıralansın. 3. sayfada 30. kayıttan sonra 10 kayıt daha göster gibi sınırlandırmalar yapılabilir. Örnek kod aşağıdaki gibidir.

SELECT * FROM kitap LIMIT 30, 10;

30. kayıttan sonra 10 veri daha getirdemiş olduk.

Kitap tablomuza eklenen son 10 veriyi görebilmek için;

SELECT * FROM kitap Order By id DESC LIMIT 10;

kodlarını uygulamalıyız. Burada Order By id DESC ile verilerimizi id ye göre büyükten küçüğü göre sıralamış olduk. DESC sayısal verileri büyükten küçüğe doğru listelenmesini sağlar, alfabetik verilerin ise Z ‘den A’ya doğru sıralanmasını sağlar.Kitap tablomuza bir kayıt eklediğimizde id auto_increment olduğundan otomatik olarak artmaktadır.

Veri tabanımıza ilk eklenen 10 kayıtı görebilmek için;

SELECT * FROM kitap Order By id ASC LIMIT 10;

kodlarını uygulamalıyız. “Order By id ASC” ile küçükten büyüğe verilerimizi listelemiş oluyoruz. ASC sayısal verilerde küçükten büyüğe demektir, alfabetik verilerde ise A’dan Z’ ye demektir.

Veri tabanımızaki ilk 50. kayıttan sonra 50 kayıt daha gösteren kod ise aşağıdaki gibidir.

SELECT * FROM kitap Order By id ASC LIMIT 50,50;

11 thoughts on “Mysql LIMIT Komutu ve Kullanımı

 • limit ile beraber birden fazla sıralama şartı uygulama
  select * from table order by sutun1 asc, sutun2 desc

 • Anlatım güzel, elinize sağlık. Ama en son verdiğiniz örnekteki 50 ve 50 den hangisi başlama sayısı hangisi 50 tane kayıt gösterileceğini belirten sayı?

 • Peki ben ilk 10 kayıt hariç diğerlerini çağırmak istesem nasıl bir limit yazmam gerekiyor

 • Select satırındam sonra where alanına aynı tabloyu referans gösterip bir iç select daha yazıp dilediğin kayıt bloğunu filtreleyebilirsiniz.

  Örnek.

  SELECT * FROM tabloadi
  WHERE kaysirano not in (select kaysirano from tabloadi limit 1, 10)

 • Merhaba,
  Ben tablomdaki sıralama işlemini yaptıktan sonra id numaralarının değişmesini istemiyorum. Sadece ilgili satırın büyükten küçüğe sıralanmasını istiyorum.ID lerini koruyacak bir kod var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir