Yazılmasını istediğiniz konu için siparişlerinizi bekliyorum

makale talebiSerpito.com yayın felsefesinde ufak bir değişiklik yapmaya kadar verdim. Gerçi felsefe yoksa bile yeni koymuş oldum.

PHP – MySQL – Ajax –  Javascript konularında haftada 2 veya 3 küçük uygulama geliştirmenin yollarından bahsetmek istiyorum. Yaptığım emekler boşa gitmesin; işe yarasın amacıyla , ziyaretçilerden gelecek talep doğrultusunda yazmak istiyorum.

Yorumlarınızda yazılmasını istediğiniz konuları veya uygulamaları aktarırsanız, elimden geldiğince faydalı bilgiler vermeye çalışacağım.

Yazılmasını istediğiniz konu için siparişlerinizi bekliyorum” üzerine 28 yorum

 • Javascript’te sürükle bırak konusunu hep merak etmişimdir. Bu konuda bir yazı yazabilirsiniz.

 • şifrelenmiş veri nedir nasıl yapılır? Merak ediyorum. Sanırım bu işler için bir firmadan sertifika alman gerekiyor. Şifrelenmiş veri nasıl kullanılır nedir ne değildir açıklarsan sevinirim.

  Not: Son projen olan kitap sitesinden alışveriş yaparken aklıma geldi 🙂

 • aklıma bir konu daha geldi php 6 da magic_quotes_gpc fonksiyonu kaldırılacakmış. magic_quotes_gpc ve get_magic_quotes_gpc ye alternatif bir fonksiyon yazabilirmisin?

 • @Lupus;

  Şifrelenmiş veri derken SSL bağlantı işlemlerini mi soruyorsun , yoksa php ile veri şifreleme konusunu mu?

 • SSL den bahsediyordum ama… şimdi sen şifrelemeden bahsedince md5’ı da azıcık anlatsan fena olmaz diye düşünmeye başladım 🙂

 • Merhaba, ilk once siteniz çok güzel… Hemen hemen hergun girip biraz zaman geçiriyorum sitenizde.

  Lafı fazla uzatmadan bir script için bana yol göstermenizi sitiyorum.

  15-20 üyesi bulunan bir sitede bulunan üyelere mesaj gönderilmesini istiyorum ama üyelerimize mesaj gönderemek için de üyelik olması gerekmesin istiyorum.

  Sadece üyelerimize aynı ip den en fazla 5 mesaj gönderilsin… Ve aynı mail adresinden de en fazla 5 mesaj gönderebilsin istiyorum. Yani ilerde ip adresi değişse bile bir mail adresinden de 5 tane mesaj gönderebilsin.. Farklı ip ve farklı mail adresinden istediği kadar gönderebilir… Ama aynı mail ve aynı ip den en fazla 5 mesaj gönderilebilsin istiyorum..

  Bana yolu gösterebilirseniz üstad yapmaya çalısacam… Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

 • Çok teşekkürler…. Henuz kodlara bakamadım ama tekrar teşekkur ederim…

 • php’de üyelerin yetki seviyelerine göre giriş yapıp kendi sayfalarına yönlenmesi ve kendileri için özel tablolar nasıl oluşturuluyor? kodlarla açıklarsanız çok müteşekkir kalırım.

 • Hocam HMTL biilgimi yeterli seviyeye çektikten sonra PHP’ye geçtim.
  Dreamweaver kullanıyorum kodlarda yetemediğim yerlerde.
  Ancak mysql bilgim olmadığı için üyelik sistemi yapımında resmen yere çakıldım 🙂
  Siteden baktım biraz ama mysql konusunda 0 düzeyinde olduğum için pek birşey anlamadım.
  Örneğin CREATE TABLE olayını bile anlayamadım çünkü daha bu databasenin hangi uzantıda kaydedildiğini bile bilmiyorum. Hadi bu konuyu aştık diyelim, nereye atıp localhostta nereye gömücez gibi sorular gelmeye devam edecek.
  Diğer sitelerden de baktım ancak kimse HİÇBİRŞEY bilmeyen kullanıcıları düşünerek konu anlatmamış.

  Rica etsem hiç değilse giriş konularında seviyeyi biraz daha düşüremez miyiz?
  Kısacası

 • Teşekkürler çok güzel tam bir ihtiyaçlara yönelik örnekler paylaşmıssın emeği geçenlere teşekkürler.

 • selam ben wordpress tabanlı web sitem var ve acaba şöyle bir şey olabilir mi ziyaretçiler iletişim sayfasında yazdıkları maile değlide admin panelinde mesaj bölümü olsada oraya gelse yapabilirmisiniz 🙂

 • şu login with facebook örnegi tam olmamış mesela yorum yazılacak yerin yanına konulsa daha pratik olur..

 • hocam ben bu yorum gönderin kısmınızdaki textboxların üzerine tıklanınca isim kalıyo bişeyler yazdığımızda siliniyor ve yazdıklarımızı silince tekrar value değerine geri dönüyor bunu nasıl yapabilirim acaba

 • Selam dostum netbeans de test sistemi yapacagım da yardımcı olurmusun?

 • – İnternet sitemizi (remote, local değil.) özellikle mysql kısmını konsol kendi bilgisayarımızdan açtığımız cmd’den veya benzeri bir konsoldan nasıl kontrol edebiliriz?

  – İnternet sitemizin trafiğini nasıl kontrol edebiliriz?

  Yada performans bazlı (php’de.) işlemleri nasıl yapacağımıza dair konuları yazabilirsin. Güzel olur.

  Böyle güzel bir site için minnettarım, sevgiler.

 • merhaba ben wordpress için birşeyler yapmaya çalışıyorum. wordpressde yazılardaki taglara göre klasörlere önceden resimleri doldurup sonrada ilgili yazıya girildiğinde ordaki taglara göre resimlerin mesela 20 adet karışık olarak listelenmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim. mesela maymun tagı için maymun klasöründen yazılar çekicek taglar birden fazla olabilir . buna uydurabileceğim bir script varmıdır.

 • Merhaba hocam,maddi çıkar gözetmeksizin yardım yaptığınız için teşekkürler.İsteğime gelince hocam wordpress sisteminde üye giriş yaptıktan sonra içerik ekleyecekleri bir sayfa yapmaktayım,bunun içine bir upload formu ekledim resimleri özel alana yazdırabiliyorum fakat istediğim üye,atıyorum 10 tane resim yükledi bu resimlerini formu submit etmeden önizlemesini görüp beğenmediğini silecek beğendiğini kapak resmi yapabilecek bu şekilde bir uygulama istiyorum.Mantığını kurdum bir delete butonu koyacam bu butona formdan submit edilen resmin yolunu yazdıracam jquery remove ile silecem kapak resmi için checkbox oluşturacam tıkladığı kapak resmi olacak mantık bu şekilde olacak sanırım fakat işte veriyi çekemiyorum wp sisteminde bilginiz varsa wp sisteminde öncelik yoksa php olarak bu konuda yardımcı olur musunuz?

 • Sayın serpito;
  Sizden ricam eğer vaktiniz olursa tabiki
  bir veri tabanı oluşturdum işte isimler,özellikler ve resimler vs gibi.
  bunalrı sayfada isimler diye listeliyorum yan yana burda yapmak istediğim şey şu
  maus linkin üzerine geldiği zaman ismin altında bir pencere yada divin açılıp
  ismin kaydettğim resmi ve bazı bilgilerin görünmesi bir türlü bu konuyla ilgili
  bir bilgiye rastlayamadım sitenizi inceerken yazınızı görünce şansımı deneyeyim dedim
  saygılarla

 • aşağı indikçe vertabanından çekilen metin,resim vs gibi verilerin yüklenmesi ile ilgili bir konu paylaşabilirmisiniz video lu olursa tadından yenmez
  teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir