Uyuyan devi uyandırmak – Bir PTT Hikayesi

Böyle klişe cümleleri pek fazla kullanmam ama gözümün önünde ptt resmi web sitesini görünce , ister istemez aklıma geldi . Çocukluğumdan hatırlıyorum, böyle itici soğuk hantal bir vizyonu vardı Posta-Telgraf-Telefon kurumunun. Sarı zemin üzerine siyah puntolarla düşünün bir de logoyu . Ayrıca Türk Telekoma dönüşmeden önce ne yapardı , ne iş görürdü çalışanları , çocukluğum birkaç gizemli sorularından biridir. 1995 senesinde önce Türk Telekomunikasyon Müdürlüğü ismini aldı .

PttAslında hikayeyi en başından yani , 1840’ların Posta Nezareti’nden almak gerekir . Ama Ezcümle en iyisidir. Hazır bir PTT biyografisine pas vermek en güzeli . Eskiden hep düşünürdüm , postayı anladık , hadi daha sonraları telefonla da tanıştık . Peki telgrafla ne alakası var bu PTT’nin? Çocuk aklı işte , düşünmeye değmez.

1984 yılının bir bahar gününde , PTT Kamu Kuruluşu haline geliyor. Nitekim 1939 ve 1995 yılı arası tek icraatı buymuş gibi görünüyor. Aslında amacım kötülemek değil ama, “bre gardaşlar 1939 yılından 1984 ‘ e kadar hiç mi teknoloji değişmedi?” diye insan sormadan edemiyor. 1995 senesinde ise, PTT’nin T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon A.Ş. olarak yeniden yapılandırılmasıAntika Telefon
Havale ve Posta Çeki İşlemlerinde Otomasyona Geçilmesi şeklinde bir değişikliğe gidilmiş. Akabinde birkaç banka ile tahsilat işlerinde ortaklığa gidilmesi ve T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tüzel kişilik isminin değiştirilmesi gibi bir olay ile 2000 yılına girmiş. İşte ne olduysa bu bu yıldan itibaren güzelim PTT kıpırdanmaya başlamış ve günümüzün 1.2 milyar YTL ciro ve 220 milyon YTL kar ile ülkenin en büyük banka sistemi haline gelmiş. Gelişen teknolojiyi yakalamak diye buna denir işte.

Ptt Yeni LogoMilli bir kuruluşumuzun da toprağın altından kalkıp da dirilmesine bizzat şahit olmak gerçekten çok sevindirici. Darısı TAEK, TPOA gibi kamu kuruluşlarımızın başına. Ne yani , güvenilir ve kontrollü nükleer enerji üretip, millete çok ucuza elektrik dağıtımı yapılsa , kim TAEK ile gurur duymaz. Bildiğim kadarıyla nükleer enerji ile elektrik üretimi yapılıyor olması lazım. Yada Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı şimdiki halinden daha verimli birşekilde yerel kaynakları değerlendirse, güzel olmaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir