Tekdüzeliğe Dair Denemeler

Not; taslak  halindeki yazmış bulunduğum 29.05.2008 tarihli yazı ve güncel ekleme.

29.05.2008

Az önce Yasin‘in sayfasını açınca birbir isyanla, tekdüze ve sorunlarla dolu yaşama karşı bir nevi tasvirini okudum.Tabi düşünmeden edemedim.Hayat zaten uğraş yeri değilmidir? Günlük olarak özgürce(dilediğin konuda) blog tutmak bile gün geliyor sıradanlaşıyor.Tad vermemeye başlar.Ama tadı değişen blog tutmak yada monotonlaşan hayat değildir aslında, tadı değişen kişinin kendisidir. Yeri geliyor içindeki türlü fikirlere dair yazmak geliyor içimden ve buraya yazıyorum.Bir gün  yazmamanın ağırlığını hissedersem eğer, bırakırım bu blogu.  Burası ifade mecrası olduğu için ,insanın zorla yapabileceği iş değildir.Köşe yazarları gibi zorunlu olduğum iş değil ki, sağa sola methiyeler düzeyim, firma reklamı yapayım . Ama yapmam için küskünleri oynamam lazım ki , bu zamandan sonra hayata bile küsmekten eriniyorum yani üşeniyorum.

Yeni çağın bütün yaygın hastalıkları artık psikoloji temalı rahatsızlık ve sorunlardan başlıyor. Gençlik de maalesef çağımızın ye-eğlen-harca prensiplerine çabuk doyuyor ve de bir zamandan sonra hayata karşı merakını kaybediyor.Sanırım ki bu yüzden farklılığa özendirilip , sıradanlaşan hayatlarından kurtulmanın acınası çaresi intihar oluyor. Laf nereden nereye geldi , düşüncelerim Yasin kardeşimle yada yazdıkları ile alakası yok , sadece enteresan bir sesleniş metodu kullanmış.Okuyunca ben de düşünmeden edemedim, neden bu sıradanlık diye?

08,06,2008

Uzunca bir süredir blog tutamıyorum. Neden yazmıyorsun şeklinde gelen sorulara vakit bulamıyorum şeklinde cevap versem de , açıkcası asıl gerekçem tadının kaçtığına dair fikirlerimden olsa gerek. Bunun da farklı sebebleri var;

-Başlangıç olarak faydalı bir bir php ilmihali oluşturmayı hedeflemiştim. o tatlı heyecan , zaman geçtikce, zamansızlıktan yakınmalara dönüştü. Çok önceden sakladığım kaynaklarımı aktarmamın sebebi de bu fikrin temelini atmaktı tabiki.  Gün geçtikce içerik hırsızlığının kucağına düştüğümün farkına vardım. Bu durumu anlayınca ilk tepkim , öfke ile saldırmak oldu. Serpito.Com ve Kodadiweb.Com dışındaki sitelerde rastladığım PHP Dersleri başlıklı yazıların ,noktası virgülüne kadar yazılarımdan (ç)alıntı yapıldığına dair şikayetlerim , ağır hakaretlerim birine ikisine etkili oldu ama baktım ki , bir iki değil bu şekilde yayın yapan yayıncılar. Binbir emekle yazılan dersler yada kod örnekleri iki fare hareketi ile  çalınabiliyorsa ve de pişkince altında imza atarak başka yerde yayınlanabiliyorsa , ben bunu yapanlara bu kadar kolay fırsat vermem bundan sonra.

O yüzden Serpito.Com ‘u programlama betikleri yada derslerinden arındırmanın daha iyi bir fikir olacağını düşünüyorum artık. Serpito.Com şahsıma ait fikir penceresi olarak kalacaktır. Ama Serpito.Com sayesinde tanıştığım bir kaç arkadaşın öğrenme tutkularını görünce yeni bir mecrada bu çalışmayı devam ettirmeye karar verdim. php-mysql- javascript-ajax-css teknolojileri konusunda sık güncellenen ve gizliliğe son derece önem veren, tüm kullanıcıların aktif rol oynayacağı bir platform uygulaması yapmayı düşünüyorum.Bu konuda faydalı fikirleri olan arkadaşların da katkılarını bekliyorum.

-Diğer sebeb de tabii ki birincil bahanem olan vakitsizlik. Yazmayı bırakamayacağım için, fazlaca vakit ayırmam gereken konuları gözardı ediyorum artık.Kısa kısa,gündemle alakalı, hoş olacağını düşündüğüm  yazıları okumaya devam edeceksiniz tabiki.

Ah ulan Rıza , ne hayallerimiz vardı oysa!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir