Siyaset Orucu

Yok abicim ben siyaset yazmayacam , yazacak olsam Engin Abi gibi ana avrat düz giderim kesin . Zaten gündem kaza mahali gibi , kaza nasıl oldu diye sormak akıllara bile gelmeden , haklı haksız mücadelesine girdiler. Milleti fena halde gaza getirdi bu olaylar , korkarım kutuplaşıyoruz. Fenerbahçe-Chelsea maçı bile ihanet-i vataniye vakasına dönüştü.Daha ne olsun.

Söz açılmışken , hakkaten bu Fenerbahçe nereye gidiyor böyle? İnsanın içinden , “ulan oldu olacak , alın gelin o kupayı!!!!” diyesi geliyor. Heyecanla , sabırsızlıkla, kavgayla-gürültüyle , şiddetle milletçe bekliyor ve izliyoruz.

Kutuplaşma , maalesef bu milletin sigaradan sonra ikinci büyük kötü alışkanlığı.”Kahvede okey oynarken rakibini öldürdü” haberleri kulağa hiç yabancı gelmiyor , doğru olmasa bile olabilir deyip geçiyoruz. Trafikte , hastanelerde yaşanan kavga keşmekeş haberlerini okuyoruz . Bunlar da kutuplaşma . Aslında kutup kelimesi buna tercuman olmaz. Buna hoşgörü eksikliği denir ancak.Damarlarımıza kadar işlemiş bu alışkanlık.En civcivli arena olan siyaset mecrasında koz olarak vatan-millet-toprak üçlüsü kullanılıyorsa , bilmek gerekir ki bu komedi fazlasıyla acı verir , tez elden bitirilmesi gerekir. Şuan da bu sancılı dönemleri yaşıyoruz.Çıkılan yokuşun bittiği yer; kimilerine göre , acı bir son, kimilerine göre, güneşi göreceğimiz , düz aydınlık bir yol olarak görülüyor.Kavganın teması , tepeye çıkılacak mı , yoksa çıkılmayacak mı?

Gönlüm uçmak dilerken semavî ülkelere;
Ayağım takılıyor yerdeki gölgelere…(N.F.K)

Konfiçyus‘un ılık ılık sözlerini saymak da vardı şimdi. Lakin ,konu siyaset olunca, Türk insanına Konfiçyus sökmez, vereceksin en damarından Neyzen Tevfik‘i.

“kime sordumsa seni, doğru cevap vermediler;
kimi hırsız, kimi alçak, kimi deyyus! dediler..
künyei almak için, partiye ettim telefon,
‘bizdeki kayda göre, şimdi o mebus’ dediler!.”

N. Tevfik

Aslında çözüm çok basit, herkes bir adım geriye çekilip , “napıyoruz biz?” sorusunu sormalı.Ve de mümkün mertebe siyasetten uzak durulmalı. İyi ki siyaset yazmayacam diye başlamışım. Alimallah , sloganlara kadar giderdi bu yazı. Bu siyaset pis iş hakkaten. Herkes işini yapsın kardeşim , bilişimciler bilişsinler ,işçiler çalışsınlar , memurlar;Yılmaz Erdoğan’ın Ankara şiirinde söylediği gibi , “hiç birşey alıp ,hiç birşey sunmayı” bıraksınlar.

Siyaset Orucu” üzerine 2 yorum

  • Harika bir yazi,her cümlesine katiliyorum.
    fazla söze gerek yok aslinda…”HARIKA”kelimesi herseyi icerliyor.

  • Siyaset adamı kardeşine düşman ediyor abi. Böyle bi’ şey hakkında çok konuşmak sakıncalı elbet… Ama öfke de baldan tatlı, naapak..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir