Sigaraya yasak geliyor hazırlanın

19 Mayıs tarihi itibariyle kamusal alan diye etiketlenen birçok mekanda sigaraya yasak geliyor. Bu haber tiryakileri fazlasıyla tedirgin edeceğe benziyor. Umarım çoğu kanun gibi ölü yasaların yanında unutulmaz. Özellikle sigarahaneler yani kahvehanelerde de sigaraya yasak gelmesi , fazlasıyla marjinal geliyor insana.

Sigara Aşkına Ölümü Göze Alır insan

19 Mayıs’tan sonra sigara içmenin yasak olacağı mekanları sıralayalım hemen:

KAMU HİZMET BİNALARI: Kamu hizmet binalarının, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecek.

Kahvehane

KAHVEDE: Fuar, alışveriş merkezi, düğün, kongre, toplantı ve konferans salonları, kafeler, kahvehaneler, elektronik oyun merkezleri, atari, bilardo, bowling salonlarında da yasak.
TAKSİLER: Taksi hizmeti verenler de dahil olmak üzere, kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçlarında sigara içme yasağı getiriliyor.

OKUL BAHÇESİ: Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

LOKANTALAR: Lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde tütün ürünleri tüketilemeyecek.

OTELLER: Otelcilik hizmeti veren işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilecek.

STATLAR: Statlarda sigara içilmesine sınırlama getiriyor. Buna göre, sigara içilebilecek bölümler, statların açık alanlarında da olacak.

AÇIK HAVA SPOR MEKANLARI: Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak. Ancak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

Tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanların koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı yapılması sağlanacak.

DİZİLER: Televizyonda yayınlanan programlarda filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

Ayrıca polis, asker ve zabıta, üniformalıyken görev başında ya da sokakta sigara içemeyecek.

Bakalım bu yeni yasaklar Türk milletini durdurmaya yetecek mi? Rahmetli Sakıp Sabancı Tv yayınına çıkmadan önce yalvar yakar sunuculardan sigara ile ilgili soru sormamaları konusunda söz alırmış. “Yaw ne edem zararlı emmee , en fazla da ondan para kazanıyorum” dermiş. İnşallah Dünya’nın en fazla sigara içen milleti ünvanından artık kurtulabiliriz. Yine de sigaraya erişilebilirliğin bu kadar kolay olduğu bir zamanda içilen yerleri yasaklamak pek fazla fayda vermez diye düşünüyorum. Bizim millet mutlaka sigara içecek biryer bulur. Avrupa’da ki gibi bi paket sigara 7-8€ olsa o zaman etkili olur.Başka türlü sigaraya olan aşkı bitiremezsiniz eyy Yetkililer!!! Demedi demeyin.

Kaynak:[internethaber]

Sigaraya yasak geliyor hazırlanın” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir