Sansürlenelim , Güzelleşelim

Hiç edebiyat yapmadan konuya girmek en güzeli.

Kimbilir sırada kaç site var. Hepsinin ortak özellikleri de , uluslararası iletişimin öncü platformları. Yani internette dünyalılar bu siteler ile bilgi alışverişi , eğlence ve daha ilerisi Alibaba.Com gibi ticaret yapıyor. İnternet mecrasında iki kuruşluk prestijimiz vardı , bir çırpıda sildiler ve üzülerek söylemek gerekir , inatla silmeye devam ediyorlar .Milyonlarca kullanıcının basit ihtiyaçlarını karşıladığı , günlük sosyal aktivitelerin icra edildiği platformları , birkaç belirsiz kullanıcıların yüklediği yada yazdığı içerik yüzünden, ÇOK! değerli Adalet sistemi üyeleri bir bir mahkeme yoluna düşüyor. Hakikaten zararlı içerik(porno , kumar , suça teşvik gibi..) yayını yapan sitelerin kapatılmasına kimsenin itirazı olmaz . Bilakis , temiz internet sloganını çok sevmiştik biz .

İletişim dünyasının yükselen yıldızı , internet medyası. Doğal olarak aynı oranda yükselen , internet reklam sektörü , e-ticaret işi ile ekmeğini çıkaran yatırımcılar ve tabi ki bütünüyle web sektörünün uygulama geliştiricileri .Şuan hepsi yarının belirsizliğinden olsa gerek, korku içinde. Web 2.0 dediğimiz olgu , aslında Türkiye’de fazlasıyla risk taşıyor . Neden mi ? Açıklayalım .

Web 2.0 konsepti ile tasarlanmış sitelerin farkı diğer sitelere göre sosyal birer ağ özelliğine sahip olabilmeleri, tasarımda kullanıcıya daha odaklı ve şık bir görünümde hitap edebilmeleri, hizmet ve servis konularında son derece kaliteli olabilmeleri ve proje üretiminde sınır tanımamalarıdır.

Websitebilgi‘den kisa bir alıntı ile web 2.0 ‘ı tanımlayalım dedim . Açıklamanın özü , Web 2.0 konseptine sahip siteler, daha çok kullanıcıların içerik üretimi ile ayakta durur. Kalite ve planlamasını site yöneticileri üstlenir.

Bir açılıp bir kapanan Youtube sitesini , mahkeme kararlarına maruz bırakan sebep , Milli değerlerimize hakaret içerikli videoları barındırmasıdır. Küçük bir not düşeyim , sırf bu mazeret yüzünden Google arama motorunun da bilmem nerenin mahkemesi tarafından … gerekçe ile kapanmasını bekliyorum. Gittigidiyor, Vikipedi , İzlesene.Com , – şuan ilk aklıma gelenler – ve hatta binlerce Türk blogları aynı gerekçe ile kapatılma riski taşıyor . Yasaklamanın standartları , yada kabul gören bir mazeret seviyesi hakkında bir açıklama okuyanınız var mı? Varsa bilelim ki , ona göre üslubumuzu ve içeriğimizi gözden geçirelim.

Bana öyle geliyor ki , birkaç savcıya yakınları şikayet ediyor , “Sedat Amca , bak youtube’da böyle bir site var dün benim arkadaş bulmuş.” , Sedat Bey de tabiki “oaaaae oooooh , vay hergeleler , evladım hangi site bu , yaz bakim bi kağıda” der , ve olaylar gelişir. Tabiki işin gırgırındayım , ama en azından sitelerin kapanması için bundan daha ciddi olaylara sebep olması gerekir.

Yatırım Riski

Hal böyle olunca , web sektöründe gelişen taze fikirler , cesur yatırımcılar birer birer geri çekilmek zorunda kalıyorlar. Çekilmese de askıya almaları içten bile değil.

Şimdi biraz beyin fırtınası yapalım . Orjinal bir fikriniz var ve uzun uğraşlar sonucu proje haline getiriyorsunuz . Mesela , tüm dünyadan kullanıcıların , belirli konulara ilişkin suggest – önerilerini sundukları ve çeşitli kampanyalar ve hediyeler sayesinde kullanıcıları teşvik eden bir platform projeniz var. Bir kullanıcının dişi ağrıyor mesela , acilen yapılabileceklerin , yaşayanların, bilenlerin önerileri sayesinde öğrenilebilecek. Yada local anlamda patatesi en iyi nerden alabilirsiniz?

Hayal gücünde sınır yok , sadece bir fikir . Aslında tutar mı bu iş yaw ??

Yukardaki projeniz için tabi ki bir sonraki aşama , finansör veya yatırım ortakları aramak . Güzel haber , buldunuz diyelim. Tüm olası riskler , ihtimaller hesaplanıyor , anlaşmalar sözleşmeler havada uçuşuyor ve faaliyete geçiyorsunuz . Siteniz alanında öncülük ettiği için birden patlama yapıyor ve kısa sürede milyonlara ulaşan bir hit alıyorsunuz.

Herşey güzel giderken , bir gün ansızın mahkeme kararını öğreniyorsunuz , akabinde de o maşhur cafcaflı mahkeme kararı yazısını sitenizde görüyorsunuz. Daha fazla dramatize etmeye gerek yok . Tüm emekleriniz , bir densizin yazdığı bir öneri yada yorum yüzünden bir çırpıda siliniyor.

Kim bu mahallenin muhtarı?

Nasıl ki bir Tv kanalı yada gazete , belirlenen kuralları çiğnediğinde belirlenen yaptırımlarla karşılaşıyor, RTÜK anında devreye giriyor , eskiden olmasa da en azından bugünlerde böyle ,gelgelelim internete gelince kurumsallaşmış bir mekanizma ortada yok . Ne yazıkki , hukuk misyonuna and içen , kimliği belirsiz savcılık yada belki bilmediğim başka kuruma dahil olan insanlar , aynı zaman da internet polisliğini de büyük bir şevkle yerine getiriyor . Afaki cümleler kurmamdaki neden, gerçekten bu davaların hemen hemen hepsinin kimlerce ve hangi sebeblerden ötürü açıldığının asla açıklanmamasındandır. Neden internetin güvenliği şuan için bu kadar zayıf bir ipliğe bağlıdır.

İnanın , yaşanan bu gülünç olaylar insanın internet için yatırım yapma şevkini kırıyor.

Halk’a Rağmen Halk İçin

Daha basitleştirlim konuyu. Mahallemizin manavına uğruyoruz bir sabah . O da ne , kepenkleri kapanmış. Ortaya da “Bu dükkan sağlığa zararlı ürün sattığı ve insan sağlığına zarar verdiği için zabıtanın zoruyla kapatılmıştır” yazan levha asılmış . Hemen yan taraftaki bakkal amcaya soruyoruz işin aslını . Zabıta denetleme yapmak için manava girmiş , kurcalarken bir sandık elmanın içinden bir tane çürük bulmuş. İnsan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle , mahallenin sağlığını kurtarmak için , çürük elmayı tutup çöpe atmak yerine , manavın kepenklerini indirmiş .

İsmet İnönü’ye atfedilen “Halk’a rağmen Halk için” sözü geldi aklıma. Zabıta’nın mahallenin fikirlerini sormak yada gözetlemek gibi bir zorunluluğu elbette yok , fakat zararları asgariye indirmek için en basit çözüm bu olabilirdi. Sırada en can alıcı soru var.

“Yahu , bu mahalle meyvesini, sebzesini nerden alacak? “

Bir kaç akşamdır bu yazı için kısa araştırmalar yapıyorum. Ne gülünçtür ki , Youtube sitesini dün yine kapattılar. Ardından da Netlog. Tabi ki bu yazıyı bitirmek farz oldu.

Objektif Değerlendirme

İnsiyatif ve yetkileri elinde bulunduran kişi, kurum ve kuruluşlar, lütfen kişisel hassasiyet ve fikirlerinizi işinizle karıştırmayın. İnternetin global bir etkileşim platformu olduğu gerçeğini artık göz önünde bulundurun .

Kişisel Yorumum

Allah belanızı versin , elinizi vijdanınıza koyun yaw.

Beklenen Güncelleme : Buyrun burdan yakın , Google’u da kapatacaklar Allah’ın izni ve inayeti ile….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir