PHP Yazım Kuralları

Basit PHP Söz-dizimi(Syntax)

PHP scriptleri her zaman anahtarıyla açılır ve ?>.anahtar dizimyle son bulur. Bu script arasında kalan bütün kodlar sunucu tarafından PHP scripti olarak yorumlanır ver derlenir.PHP kod bloğu dosyanızın her yerinde bulunabilir.Önemli olan ve ?> anahtarları doğru biçimde tanımlansın. Kısayol için PHP kodları <? ve ?> şeklinde açıp kapatılarak da sunucu tarafından yorumlanabilir.Bana sorarsanız sunucu rahatlığı ve güvenliği için () haliyle kullanmanız alışkanlık ve anlaşılırlık bakımından tavsiyemdir.

 

//php kodlarınız buraya
?>

 

Bir PHP dosyası bildiğimiz HTML tagları ve PHP scriptlerinden oluşur. Adet olduğu üzere PHP kodlarımıza Merhaba Dünya (Hello World) diyerek başlayalım.Dosyamız yorumlandıktan sonra tarayıcımızdan Merhaba Dünya mesajını görelim:

Her Php kod satırı ” ; “-(noktalıvirgül) ile bitmesi gerekir.Noktalı virgül bir PHP kodundan ,başka bir koda geçildiğini ifader eder. PHP ile çıktı ( output ) işlemlerini iki durumda gerçekleştirebiliriz: echo ve print.

PHP’de Yorum Satırları

PHP kodlarımızda ,dili C dilinden de hatırlayacağınız üzere , tek satırlar için ” // ” , geniş yorum blokları için /* ……. */ yorum anahtarlarını kullanırız.

Internet tarayıcınızda açtığınız web sayfasında herhangi bir php sayfasında ,”View Source-Kaynağı Görüntüle” seçeneğiyle bir PHP dosyasını tamamen izleyemezsiniz.Kaynak kodlarında yanlızca HTML formatında kod dizini görebilirsiniz.Bunun sebebi,sunucunun php dosyasını yorumlar ve çıktısını yayınlayarak html formatında bir kod dosyası tarayıcınıza göndermesidir.

PHP Yazım Kuralları” üzerine 7 yorum

 • Hocam iyi akşamlar web üzerinde en geniş kapsamlı siz anlatmışsınız bu dili canım pahasına olsa bile öğrenmek istiyorum Allah razı olsun sizinle iletişime geçmek istiyorum

 • Hocam çok güzel anlatımlarınız var ben sıfırdan php öğrenmeye karar verdim. Html Bilgim az buçuk var. ßana yardımcı olurmusunuz acaba. İyi Akşamlar..

 • hocam verdiğiniz kod localhostta hata verdi üstteki ile değiştirince düzeldi sorun localhosttanmı kaynaklanıyor?

 • yanlış yazılmış
  Merhaba dünyayı tırnak arasında yazmak için
  bu kodu yazmalısınız

  ilerki derslerde nedenini anlarsınız 🙂

 • birçok php notu okumaya çalıştım, denedim bu dilden yeterinden fazla uzaklaştırdılar beni şimdi sayenizde bu dili öğrenmeye karar verdim çok güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir