PHP Değişkenleri

Bir değişken geçici yada kalıcı olarak , sayı,dizi veya yazi-katarları gibi değerleri tutmak için kullanılır.Bir değişken tanımladığınız zaman scriptlerinizde defalarca kullanabilirsiniz

PHP dilinde tüm değişkenler ” $ ” sembolunun öntanımıyla belirtilir. PHP de değişken tanımı genel olarak aşağıdaki gibidir:

$degisken_adi = deger;

Yeni PHP programcıları genellikle değişken tanımı sırasında $ işaretini unutur ve php kodları hata ve hatalar verir.Bu durumda scriptleriniz çalışmaz.Bu durumlara dikkat etmenizi rica ederim.

Şimdi yazi dizisi ve sayı tutan iki değişken tanımlayalım:

PHP Oldukça Esnek Bir Dildir

PHP tanımlarken değişkenleri kullanmadan önce deklare(betimleme) etmeniz gerekmiyor..

Yukardaki örnekte gördüğünüz gibi,önce değişkeninizin tipini(int, double, String…vs) belirtmenize gerek olmadan değer vererek kullanmanız mümkündür.

PHP ,otomatik olarak tanımlanan değişkenin tipini ayırır.Bu php programcıları için çok büyük kolaylıktır,

Diğer dillerde kullanacağınız değişkeni önceden tanımlamak zorunda ve sistem belleğine değişkeninizin tipini ayırtmanız gerekir.PHP de ise kullanmaya başladığınız andan itibaren değişkeninizi belirtmiş olursunuz.

Değişken İsimlendirme Kuralları

 • Birden çok kelime içeren değişken isimlerinizi “_” (altçizgi) ile ayırın.Örnek:”$degisken adi” yanlış bir tanımlamadır..Bunun yerine $degisken_adi veya $degiskenAdi doğru olur.
 • Değişken isiminiz (a-Z, 0-9, and _ ) biçimli alfanumerik karakterleri içerebilir.

PHP Değişkenleri” üzerine 15 yorum

 • hocam çok güzel anlatmışsın ama dersler çok kısa daha çok örnekli daha anlatırsan çok iyi olur buna çok kişinin ihtiyacı var :)Saygılar…

 • haklısın ferhat,
  her gün bir konu üzerinde küçük uygulama yapmayı planlıyorum ama, vakit bulamıyorum maalesef,

  herhangi bir konuda probleminiz varsa paylaşın yorumlarınızda, tartışabiliriz isterseniz

 • kısa olması iyi. insanı sıkmıyor. inşallah tez zamanda sayende öğrenicez bu php yi @serpito. 🙂

 • Serpito gayet giriş be gelişmeler güzel fakat şöyle bir sorun oluyor,
  localhostumda dosyaları çalıştırırken hata ile karşılaşıyorum fakat diğer hazır scriptlerde sorun olmuyor bunun nedeni nedir acaba?
  Mesela Burdaki Değişken Tanımlamalarını çalıştırdığım zaman şu şekilde hata ile karşılaşıyorum,

  Warning: Unexpected character in input: ‘\’ (ASCII=92) state=1 in C:\wamp\www\Project\1.php on line 3

  Parse error: parse error in C:\wamp\www\Project\1.php on line 7

 • Sorunun çözümü şu :
  Örnek kodlama da verilen ” / ” işareti olmaması gerekiyor . yanlış kod :

  $yazi = \”Merhaba Dunya\”;
  doğru kod :
  $yazi = “Merhaba Dunya”;

 • hocam cok güsel anlatıyosunuz ben yeni başladımda. ben bunları burda yazıyorumda nasıl uygulayabilirim tarayıcımda nereye girebilirim ?

 • Hocam ellerinize,emeğinize sağlık çok güzel ve öz bir anlatım olmuş.

 • uygulamak için php ve apache server kurulu olması gerek.bunun da en kolay yolu easy php programını kurmak ve tarayıcıya localhost yazıp enterlamak. tabi yazdığınız php kodlarını da easyphp’nin kurulu olduğu yerdeki www klasörünün içine *.php olarak kaydetmeniz gerektiğini unutmayın.

 • Hocam merhaba.Ben de yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum php ‘yi ; ben daha önceden cevapladığınız soruyla alakalı danışmak istiyorum.SQL manager ve appserv programını kurdum.Dediğiiz gibi app serv içindeki www klasörüne yeni bir dosya açıp içinde php uzantılı bir notepad de açtım bu php kodlarını yazmak için ama internet tarayıcısına localhost yazdığımda sayfa yine de görüntülenmiyor sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

 • Ceren’e ;
  localhost/klasöradı/dosya adı şeklinde yazmanız gerekli.
  Örneğin : www klasörünün içine ceren adında bir klasör açmış olalım ve içinede serpito.php adında bir php dosyası oluşturmuş olalım dosya yolumuz ve tarayıcıda ki emrimiz localhost/ceren/serpito.php olmalı.

  Haka’,a ;
  Easyphp yerine wamp’da kullanabilirsiniz ve hatta Wamp tavsiye ederim Easy bazen kararsız kalıyor çalışmakta.En güzeli kim neye alıştıysa onu kullanmaya devam etsin ama yeni başlayanlar için Wamp tavsiyem olsun.

  Samet Anıl’a;
  Dersleri takip etmeye devam ama öncelikle sizin bir localde php nasıl çalıştıracağınızı öğrenmeniz ve araştırmalarınıza ordan başlamanız gereklidir.

  Selamlar serpito …
  Aşkın Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir