Pazarlama Fikirleri

İnternetteki Türkçe siteler toplamda bir kaç milyonu bulduğunu tahmin ediyorum . Net rakamı bulamadım maalesef. Büyük çoğunluğu kişisel siteler olsa da, firmalara ait azımsanmayacak sayıda site olduğu aşikar. Yakın geçmişte de her firmaya internet sitesi zorunluluğu kanunu çıktığını düşünürsek de, tahmin ettiğimiz rakam hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

Firmalar belli başlı şu amaçlar için sitelerini yayınlıyor:

  • Firmanın ismini tanıtmak
  • Firma ürünlerinin tanıtımı
  • Daha fazla müşteriye ulaşmak

Daha fazla madde aklıma gelmedi . Benim izlenimlerim bu yönde . Aşağı yukarı , firmalar sitelerini genel anlamda reklam alanı olarak görmektedir. İrili ufaklı , rastladığım her firma sitesinde ortak yön , iletişim formudur. Kullanıcılar ile yegane etkileşim aracı da bu formlardır . Firmalara yaptığım sitelerde de aynı şekilde , istediğim senaryolarda , Anasayfa , Portföy , Referanslar, Ürünler ve İletişim formundan oluşan statik sayfalar mevcut. Sizce o iletişim formları ne kadar sıklıkla kullanılır? Elle tutulur ölçüde müşteri kazanmaya yarayan bir araç olarak kullanılacağını hiç sanmıyorum . Tecrübeyle sabittir.

Türkiye’de , e-ticaret sektörü 6 milyar$ gibi bir işlem hacmine ulaşmış olsa da , günümüz de büyük ölçüde sermaye sahipleri tarafından güven duyulan ve desteklenen bir yatırım fırsatı olarak görülmemektedir . O halde neden interneti piyasaya indirmeyi denemiyoruz. E-ticaret denince akla tabi ki , sanal poslardan para göndermeler,kredi kartları geliyor.

İnternet sitelerini kara yönelik daha fonksiyonel hale getirmek, elbette , siteye sanal pos yerleştirmek ve milyarlarca kullanıcıların içinden ne düşerse gelip ürünleriniz için ödeme yapmalarını beklemek olmamalıdır. Ayrıca ,müşteri odaklı hizmet vermek , onların para göndermesini beklemek hiç değildir. Ürüne rahat ulaşmanın binbir çeşit yönetimi vardır . Konuyu fazla dağıtmadan , basit bir firmanın web sitesini nasıl daha işlevsel kullanabileceğini örneklemeye geçeyim.

Diyelim ki , bulunduğunuz şehrin heryerine servis yapan su ve tüpgaz bayiniz var . Günde ortalama 1500 sipariş alıyorsunuz , siparişlerin hepsi telefonla alındığını düşünürsek , telefon trafiği ve bunu organize edecek en az 4 santral elemanı da hesaba katalım. Aynı zamanda günümüzün modası olan bir de web sitesi yaptırdınız . Anasayfası kocaman puntolar ile , isminiz, logonuz, sloganınız . adresiniz falan .. donatılmış. Ne işe yarıyor , yıllık en az 100 liralık da masrafı var, duruyor öyle .

Büyükşehirler için internet kullanım oranları çok yüksek seviyede .Neden müşterileri siparişlerinizi internetten vermeye teşvik etmiyorsunuz? Şöyle açayım durumu:

Hazırlayıp dağıttığınız broşürlerde bir iki satır yer ayırın , internetten sipariş yapana bi miktar indirim yaptığınızı , yada “tüp siparişi verene , küçük tüp yarı fiyatına veriyoruz” gibi…Örnekleri işin ehilleri daha iyi bilir . Siteyeye üye olan ve hesabından sürekli siparişlerini takip ettiğiniz daimi müşterilere daha etkili ödüller de verebilirsiniz .1500 siparişin önemli bir kısmını internet siparişlerinden oluştuğunu düşünürsek , geniş açıdan bakmak için diyelim ki , 750’si netten geliyor . Maliyetinizi ve işgücünüzü nasıl etkiler? Tabi kazancınızın ve maliyetinizin miktarı sizin özveriniz ve risk almanız etkili olacaktır.

Bu yöntem test edilip onaylanmış değildir . Ancak yeni fikirler üretmek için ipucu görmek işinize yarayabilir. Sucu yada tüpçü değilim. Detaylıca rapor veremiyorum .Sonra gelip de “Dediklerinin aynısını uyguladım ama zarar ediyorum ulaaan , senin yüzünden !!!” diye bana fırça çekmeye kalkmayın , sorumluluk kabul etmiyorum.

Pazarlama Fikirleri” üzerine 3 yorum

  • arkadaşım denenmiş test edilmiş olmasa da muhteşem bir fikir üretmişsin. teşekkürler. kesinlikle kullanacağım.

  • Öncelikle zahmet edip bu yazıyı yazdığınız için teşekkür ederim. Fakat düşündüğünüz gibi su-tüp-yemek v.s. hızlı tüketilen malların siparişinin internet üzerinden yapılması teoride her ne kadar mümkünse de pratikte mümkün değildir. Bunu bilişimci kimliğimden ziyade ticari kimliğimle söylüyorum.

    Benim doğal kaynak suyu bayim var. Telefonların ve bilgisayarın başında mutlaka birisi duruyor. Fakat ben işi internete döktüğümde ekstradan üzerime bir yük daha biner. Bunun için de akşama kadar gözünü bilgisayardan ayırmayacak bir eleman daha almam gerekir. Su, tüp ve yemek siparişi verildiğinde insanların dakikaları saydığının da hesabını yapmak gerekir. Müşteri evde en fazla 1 saat bekler. Ücreti kredi kartıyla tahsil ettiniz fakat müşteri evde yok veya ürün iadesi yapmak istedi. Ve bunun gibi bir çok sorun saymakla bitmez.

    Diyelim ki Türkiye’nin her yerinde şubeleri olan bir pizza markamız var. Biz genel merkezden siparişi aldık diğer şubeyi aradık, pizza fırına verildi v.s. aradan geçen süre zarfında müşteri açlıktan ölür. (100 şubeye 100 siparişi vermenin harcayacağı zaman kaybından bahsediyorum.) Yani fikir güzel fakat uygulaması ticari olarak imkansız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir