Paranoyaklaştıramadıklarımızdan mısınız?

Ergenekon
Derin devlet, CIA , Mossad , KGB , darbeler ,vatan hainliği , bilimum çeteler….

Türkiye Cumhuriyet’nin 80 yıllık basın arşivini açsalar , sıra sıra sayıp kategorize etseler, kalıbımı basarım , manşetlerin 50%’sine yakını üstteki konulara ait olduğu anlaşılır .

Zaman‘ın Pazar ekinde rastladığım röportaj , insanı resmen paranoyaklaştırıyor.Siz hala normalmisiniz yoksa? Malum gazeteci yazar Şamil Tayyar bu konuda derinlemesine uğraş veren ender şahıslardan biri. Röportajdaki en can alıcı soru ve cevabı okuyalım.

Ergenekon 2
Türkiye’de Ergenekon’la ortaya çıkan süreç AK Parti hükümetiyle birlikte başlıyor. Eğer, 2003 yılında yapılan plan, yani komuta kademesinin toplu istifa ederek ülkenin seçime götürülmesi süreci geçerli olsaydı nihai hedef olarak nereye varılacaktı?

Bu proje karşılık bulsaydı, Türkiye bugün çok farklı bir noktada olurdu. Çünkü, karşılarında geçmişteki örneklerinden çok farklı bir siyasi irade vardır. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir askerî bildiri (27 Nisan) karşısında tavır koyan bu iradenin, o tarihteki pozisyonu, sürecin yönünü tayin edecekti. Seçim kararı alınsaydı ne olurdu? AK Parti bugün olmazdı. AB süreci derin dondurucuya alınırdı. Annan Planı oylanmazdı. Denktaş hâlâ cumhurbaşkanı olabilirdi. Hilmi Özkök görevi bırakabilirdi. Bozulan siyasi istikrar, ekonomik istikrarsızlığa davetiye çıkarırdı. Statüko devam ederdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir