Java’ya İlk Adım

Java Resmi LogosuPHP ve MySQL derslerinden sonra daha elit bir yazılım dili olan Java‘nın sırası geldi . Blogun ilk günlerinde Java Nedir sorusuna cevap vermiştim. Artık konularına göre Java ders anlatımlarını da ekleyeceğim.

Java’nın genel anlamda çalışma mantığı hakkında fikir edinmek için önceki yazıma bir göz atmakta fayda var.

Java Sanal Makinesinin Kurulumu

Java Virtual Machine denilen aygıt , her bilgisayarda Java programlarını yorumlamaya ve çalıştırmaya yarar . Java ‘nın temel özelliklerinden olan “Write once, run anywhere” (WORA) ‘nın temel taşıdır . JVM yani Java Sanal makinesi, günümüz şartlarında hertürlü işletim sistemi ve platformlarda kullanılabilir durumdadır . Windows, Linux , MacOS ve mobil işletim sistemlerinin çoğunda JVM altyapısı mevcuttur. Buradan Java Development Kit (JDK) ‘nin sisteminize uygun olanını seçebilir ve ücretsiz indirebilirsiniz . Kurulum aşamalarını da Godoro’nun klavuzundan takip edebilirsiniz.

Java programlama olayına giriş yapmak için BilgiSeyir‘in hazırladığı video da izlemeye değer doğrusu. Kurulum aşamasının sonunda , her yazılım teknolojileri için olduğu gibi Java’yı daha rahat geliştirmek veya derlemek için bir editöre ihtiyaç duyulur. Ben Ecplise kullanıyorum . Tavsiye ederim .Alternatif olarak , NetBeans‘in de bir çok fanatiği bulunuyor. NetBeans hakkında da onlardan güzel bir makale bekleriz .Gerek kullanım gerekse eklentileri sayesinde Eclipse‘i tek geçiyorum . Ayrıca Eclipse’i ivedi olarak kavramak ve pratiğe dökmek için şu kaynağı incelemeniz çok faydalı olacaktır. Video olarak Eclipse dersleri yayınlamışlar , bize de tavsiye etmek ve gerektiği zaman kullanmak düşüyor tabiki.

Bu yazıda adı geçen bağlantılarda Java dünyasına giriş yapmak ve ayan beyan ne olduğu hakkında fikir almak için yeterli derecede bilgi mevcuttur. Hepsini buraya kopyalayıp yapıştırmanın alemi olmadığı gibi, uzun uzun oturup tekrar anlatmak da yazara eziyet verecektir. Sonraki derslerimizde Java ile küçük uygulamalar geliştirmeye başlayacağım .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir