put.io ve google wave

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren yeni servisler hakkında izlenimlerimi kayıt altına almak gerekiyor.

put.io

Put.io Logohenüz  beta aşamasında olsa da, adının duyulduğu dakika itibariyle bu kadar heyecan yaratan başka bi servis olmamıştı.  reklam mıdır, yoksa çektiği ilgiyi hakediyor mu diye meraklanmamak elde değildi. webrazzi davetiyelerinden birini kapmak bana da kısmet oldu.  Evet, hakikaten put.io şuana kadar geliştirilen web servislerden çok farklı hizmet sunuyor.

servisin teknik detaylarını webrazzi‘den okuyalım;

Bir servis düşünün ki sizin için Rapidshare’den dosya indirsin sonra onu internet üzerindeki disk alanınızda saklasın. Ya da Rapidshare’i boşverin, sizin için Bittorrent üzerinden dosya indirsin.

Başka bir örnek vereyim. Put.io ile indirdiğiniz bir DivX videoyu bilgisayarınıza hiç indirmeden ve kalite kaybetmeden online izleyebilir, aynı şekilde indirdiğiniz müzik dosyalarını tarayıcınız üzerinden dinleyebilirsiniz.

Peki, servise gireceğiniz RSS kaynakları sürekli takip edilerek içlerindeki torrent, MP3 ve AVI’ler otomatik olarak kaydedilebilecek dersem?

Tamamen sunucu taraflı çalıştığı için indirme performansı da evdeki bağlantılardan yüksek olan put.io, 700 mb’lık dosyaları bile birkaç dakikada indiriyor ve izlemeniz için size sunuyor.

Put.io üzerindeki dosyalara iPhone, iPod Touch, bilimum akıllı telefonlar, PSP ve PlayStation 3 üzerinden ulaşabiliyor hatta isterseniz videoları MP4 formatına otomatik çevirterek iPhone üzerinden de 3G performansı izin verdiği ölçüde izleyebiliyorsunuz.

Elbette bu kadar hayat kolaylaştıran bir ürünün sosyal boyutu da unutulmamış. Put.io üzerindeki dosyalarınızı arkadaşlarınızla kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz.

Sonuç olarak put.io dosya indirme işlemini birden fazla yöntemle sizin için yapabilen ve sizin için dosyalarınızı online olarak saklayan son derece değerli ve geleceği olan bir girişim.

Planlanan servisin ücretli abonelik şeklinde sunulacağını öğrendik. Buna rağmen istenen ücret makul olmak kaydıyla, bu uygulamayı kullananlardan biri olabilirim.

put.io‘nun sunduğu avantajlar kullanıcılar tarafından eminim takdirle karşılanacaktır. Velakin işin farklı bir boyutunda ise telif hakları sıkıntısı doğuyor. Torrent ve rapidshare servislerinden çekilen dosyaların akibeti ve telif hakları konusunda put.io nun göstereceği tavırı merakla beklemekteyim. Ama global pazarda bu kadar iddaalı bir projenin Türkiye’den çıkmasına da gururlanmıyor değilim. Umarım başarılı olurlar.

Google Wave

google wave logoGün geçmiyor ki Google farklı bir servisi yayına sokmasın. E-posta anlayışına farklı bir açıdan bakan ve e-posta alışkanlıklarımızı tümden değiştirmeye namzet Google Wave artık beta testi için davetiye kapan kullanıcıların deneyimlerini bekliyor.  E-posta kullanım tarzı ve sade arayüzü ile insanı başka bir atmosferdeymiş hissi veren bir servis olmuş. Wave  listendeki kişilere çoklu ileti göndermek mantığıyla hareket eden yapısı ile, etkinlik düzenleme, etkinlik izlenimlerinin ve deneyimlerin paylaşımı, grup ve proje çalışmaları […]

Sahibini zengin eden 9 sıradışı fikir

İnternet aleminin sihri sanıyorum bu noktada gizli. Çünkü günlük hayatımızda aşağı yukarı kahve ağzıyla konu��tuğumuz sıradışı olaylar, internette tutar , sizi dünyanın sıradışı zenginlerinden biri de yapar. Olmaz demeyin olmuşları var;

  1. Million Dollar Homepage
    Milyon Dolarlık Sayfa bu furyanın öncülerinden sayılır. Alex Tew adında bir cin fikirli arkadaş,fikrim geldi deyip başlıyor işe koyulmaya. Tek bir sayfaya 1,000,000 adet pixel formatlı reklam kutuları yerleştiriyor.Sonuç ; Alex Tew, 4 ayda 1.037.100$ ‘ı cebe indirdi.
  2. SantaMail.org
    Bir nevi posta şirketi gibi çalışan bu site, kullanıcılara , istedikleri, kişiseleştirdikleri noel kartlarını sevdiklerine gönderiyor.Çocuklarınıza noel için özel bir kart hazırlıyorsunuz, çocuğunuzun adresini yazıyorsunuz , 10$ da ücreti gönderiyorsun , noel zamanı biricik çocuğun kartını alıyor. Olay budur. 2001’den beri faaliyette olan SantaMail.org 200,000 den fazla posta siparişi almış ve göndermiş.
  3. […]

Daha hızlı Firefox için 8 ipucu

Kullanımı ve kalitesi günden güne artan Firefox hala bazı handikapları üzerinden atabilmiş değil. Firefox kullanıcıların 90%’ı , kurulduğu , hiçbir konfigürasyon yapılmamış haliyle kullanır. Gerek tab olayı, gerekse binlerce eklenti seçeneği yüzünden diğer web browser’lardan daha fazlaca bellek kullanır.

Şimdiye kadar bir kaç farklı konfigurasyon ayarları bazı weblog yazılarında verilmiş. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum ,bu tekil ayarlamalar , uzun vadede pek faydalı olmuyordu. Bu yazı, uygulayacağınız 8 ipucu ile, bellek şişmesi olmadan , internette sürekli daha hızlı gezinti yapmanıza yardım edecektir.

Öncelikle firefox’un konfigurasyon yönetimini bir sayfada açalım. Adres çubuğuna about:config yazıp açalım.

Firefox about:config sayfası

İpucu 1 #

Sayfanın başındaki süzgeç kısmına (ingilizce firefox kullananlar için Filter) network.http.pipelining yazın, hemen altta aradığımız ayar gelecektir.Üzerine çift tıklayıp false olan booleon değerini true yapın.

Firefox network.http.pipelining ayarları

 

İpucu 2# […]

Sansürlenelim , Güzelleşelim

Hiç edebiyat yapmadan konuya girmek en güzeli.

Kimbilir sırada kaç site var. Hepsinin ortak özellikleri de , uluslararası iletişimin öncü platformları. Yani internette dünyalılar bu siteler ile bilgi alışverişi , eğlence ve daha ilerisi Alibaba.Com gibi ticaret yapıyor. İnternet mecrasında iki kuruşluk prestijimiz vardı , bir çırpıda sildiler ve üzülerek söylemek gerekir , inatla silmeye devam ediyorlar .Milyonlarca kullanıcının basit ihtiyaçlarını karşıladığı , günlük sosyal aktivitelerin icra edildiği platformları , birkaç belirsiz kullanıcıların yüklediği yada yazdığı içerik yüzünden, ÇOK! değerli Adalet sistemi üyeleri bir bir mahkeme yoluna düşüyor. Hakikaten zararlı içerik(porno , kumar , suça teşvik gibi..) yayını yapan sitelerin kapatılmasına kimsenin itirazı olmaz . Bilakis , temiz internet sloganını çok sevmiştik biz .

İletişim dünyasının yükselen yıldızı , internet medyası. Doğal olarak aynı oranda yükselen , internet reklam sektörü , e-ticaret işi ile ekmeğini çıkaran yatırımcılar ve tabi ki bütünüyle web sektörünün uygulama geliştiricileri .Şuan hepsi yarının belirsizliğinden olsa gerek, korku içinde. Web 2.0 dediğimiz olgu , aslında Türkiye’de fazlasıyla risk taşıyor . Neden mi ? Açıklayalım . […]