PHP: AJAX: Google Sıra Bulucu – Position Finder

google sıra bulucu Websitenizin, google aramalarında hangi anahtar kelimenin kaçıncı sırada çıktığını öğrenmek için, sade bir uygulama demosu geliştirelim.   Google Api kaynağı ile CURL metodu ile web search sistemini çalıştırıp, JSON formatında dönen listeyi;  istenen domainin kaçıncı sırada bulunduğunu bulmak için kullanacağız.

Öncelikle, api ve sorgular için kullanacağımız, GPositionFinder class (sınıf)’ı ve ajax ile bağlantı kurulan  post.php dosyasını aşağıda yazıyorum.   […]

Google Arama Yöntemleri

Google-Search-TechniquesÇerezler Böyle Silinir yazımda da belirttiğim üzere, Google arama motorunu çok kullanıyoruz fakat tam manasıyla verimli kullanıyormuyuz sorusuna hala “hayır” cevabı vermemiz gerekiyor. En yetkin ve geniş arama motoru bile bazı zamanlar sorulan sorulara cevap veremiyor. Bir arkadaşım geçenlerde laf arası fıkra gibi bişeyler mırıldandı : “Dünya’nın en süper bilgisayarını yapmışlar, her soruya cevap veriyormuş. Bir Türk gelmiş :Nassın , gardaaşş?? demiş. Bilgisayar şiddetli hararetten patlamış “.

Arama motorlarını daha verimli kullanmak , daha kısa sürede aranılan bilgiye ulaşmak için , kullandığınız aracın ,sizin dilinizi anlamasını sağlamak gerekir. Bu şekilde , zamandan kazanabilir ve gereksiz uğraşlardan uzak durabiliriz.

Arama motorlarının en popüler ve bana göre en verimli olanı, bir nevi “daha iyisi yapılana kadar, en iyisi” konumunda bulunan Google arama motoru için bazı arama tekniklerini listelemek istiyorum. Bu tekniklerle daha verimli ve kısa zamanda aradığınıza ulaşabilirsiniz.

  1. Kesin İfadeler kullanın
    İnternet Marketing konulu içerik arıyorsanız, aramanızı daha özelleştirmeye çalışın. Sadece internet marketing konusunu anlatan makale veya içeriklere ulaşmanın en kısa yolu, arama terimlerini çift tırnak koymak(“internet marketing”)’tır. Bu şekilde, internet marketing işini yapan firma sitelerini , yada fake içerik bulunduran siteleri filtrelemiş ve zaman kaybını önlemiş olursunuz.
    Örnek:”internet marketing” […]