Serpito

Wix.com Ücretsiz Site Sağlayıcı

Genellikle yazılım, uygulama ve demo kodları paylaştığım Serpito’da bugün kodlama bilmeye gerek duymadan ücretsiz website servisi sunan Wix.com hakkında biraz bilgi vereyim istedim.

Wix hakkında kısaca genel bilgileri sıralayalım;

Wix’in dünyanın en büyük bedava site sağlayıcısı olmasının sebepleri de bunlar zaten.

 

Wix’de binlerce örnek site tasarımlar arasında seçim yapabilirseniz, sonraki aşamada üye olup zevkinize uygun şekilde kolayca düzenleme imkanınız var. Şimdi ise adım adım Wix sisteminde üye girişi yapıp, şablon seçtikten sonra website nasıl oluşturulur , klasik Serpito metodu ile izah edelim;

1 – Üyelik oluşturma ve oturum açma

Wix sayfasının sağ üst köşesinde bulundan Giriş yapın butonunu tıklayarak giriş popup ekranını açın.  İlk defa girecekseniz, Yeni kullanıcıyım seçimini yapmayı unutmayın.  Bana sorarsanız, Facebook ile giriş yap opsiyonu her zaman daha caziptir.  Giriş yaptıktan sonra 2. adıma geçebiliriz.

 

 2 – Şablon tasarım seçimi

Üye oturumunu başlattıktan sonra otomatik olarak sistem tarafından oluşturmak istediğiniz websitenin sektörüne göre kategori seçimine yönlendirileceksiniz. Örnek olarak Araba- Ulaşım  kategorisini seçtim.

 

3 – Şablon Seçimi ve Editöre ulaşım

Şablonu seçtikten sonra açılan demo ekranında , bu siteyi düzenle butonunu farketmemeniz mümkün değil. Zaten düzenleyici ekrana geçtikten sonra güzel bir editör tanıtım videosu sizi karşılıyor. Dikkatli takip ederseniz, daha fazla yardıma gerek duymazsınız.

 

4 – Editör Hakkında

Şablon düzenleme editöründe iki ana kısım bulunmaktadır. Üst bar ve soldaki büyük opsiyon ayarlamaları. Üst barda , cetvel, hizalama, kopyala-yapıştır gibi yardımcı butonların yanı sıra, Önizle, Kaydet ve Yayımla tuşları ile website kurulum işlemlerini düzenleyen action butonları mevcut.

Gelelim sol kısımda yeralan Sayfalar, Tasarım, Ekle, App Market ve Ayarlar sekmelerine. Websitenin sayfaları ve içerikleri için her türlü düzenlemeyi bu kısımlardan kolayca yapabiliyorsunuz.

5 – Düzenlemeyi tamamlama ve website yayınlama

Düzenlemenizi ve içerik güncellemenizi tamamladıktan sonra çalışmanızı kaydedip yayınlamakla işleminiz tamamlanıyor. Buyrun Serpito Demo sitesi

Bedava websiteniz wix.com üzerinde anında yayına giriyor. Eğer kendi domaininizde yayınlamak isterseniz de , Premium hizmetlerinden biri olan 9 $ ‘lık temel domain bağlama opsiyonunu da satın alabiliyorsunuz.

 

Şimdi Wix.com’un avantajlarına kısaca değinelim

Şık tasarımlarda on binlerce seçeneğiniz mevcut, bu yüzden beğeneceğiniz bir şablon mutlaka vardır.

Tasarımlarda HTML5 desteği var,  hazırlayacağınız website aynı zamanda Mobil uyumlu da olacaktır.  Kimseden yardım almadan mobil uyumlu website sahibi olmak bile insanı heyecanlandırıyor. Wix.com’un tüm tasarımlarında mobil uyum özelliği var. Wix blog özelliği ile blog açmak isteyen tüm kullanıcılara tüm sosyal medya hesapları ile entegre ve RSS özelliği de dahil çok hızlı bloglama imkanı sunuyor.

Websitenizde yayınlamak istediğiniz dosyalarınızı da ücretsiz olarak Wix üzerinde barındırabilir ve yayınlayabilirsiniz. Arama motoru opsiyonundan zaten bahsetmiştim.

Elektronik ticaret için ek bir hizmet sunan Wix.com online ürünlerini satmak isteyen tüm ziyaretçilere, bunu aynı editörden ve aynı kolaylıkta başarmalarına imkan veriyor.