Visle; Form – Veritabanı Sınıfı

Serpito.com’dan “Merhaba Dünya 😉 “.

Öncelikle beni bloguna kabul eden serpito’ya çok teşekkürler.  Javascript ve Php ağırlıklı olarak burda yazmaya devam edeceğim. Php öğrenmeye serpito.com ve guraysuerdem.com un dersleriyle başladım. Onun için buranın yeri benim için çok özel. 😉

Visle sizi form verilerini veritabanına işlerken (update veya insert into), her input’un ve alanın adını teker teker yazmaktan kurtarır.

Visle’nin işleyişi : Veritabanınıza bağlanır,seçtiğiniz tablodaki alan adlarını bulur ve girmiş olduğunuz dizi içinde o ada ait verileri tablodaki alan adına eşler.

Örnek UygulamaSınıfı İndir

Kullanımı

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; formdaki bir input’un adı veritabanındaki alan adı ile birebir uyuşmalıdır. Örnekte olduğu gibi veritabanında adın saklanacağı alanın adı “ad” ise bu veriyi girecek input nesnesinin de adı “ad” olmalıdır. Aksi taktirde eşleştiremez.

Ve başlıyoruz; Öncelikle veritabanınızda bir tabloyu seçin ve o tablonun “alan adları” input nesnelerinin “name” değeri olmak şartıyla bir form oluşturun ve formu aşağıdaki işlemleri yapacak sayfaya gönderin.include “visle.php” ile sınıfımızı sayfamıza ekleyelim.Sonra $visle=new visle() ile sınıf nesnemizi oluşturduk,

Eğer devam eden bir veritabanı bağlantısı varsa vtbaglan metodunu kullanmamıza gerek yok.Yoksa bağlantıyı $visle->vtbaglan(‘sunucuadi’,’kullaniciadi’,’sifre’,’veritabaniadi’); ile sağlayabiliriz.  Sonra visle’nin baz alacağı ve içerikleri ekleyeceği tabloyu seçmeliyiz o da; $visle->tbsec(‘tabloadi’);   Şimdi de sorguyu hazırlatalım: $visle->sorguhazirla($_GET $_POST veya herhangi bir dizi,”insert into veya update”,”sorgunun devamına eklenecekler “,”aralarına virgül koyularak veritabanında olan ancak veri eklenmeyecek sutunlar”);

Önemli update kullanırken “where alan=’kosul'” ifadesini update’den sonraki alana eklemeyi unutmayın.$visle->sorgucalistir(); ile de sorgunun çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz.Eğer sorgu başarıyla çalıştırıldıysa “Çalıştı” hata oluştuysa “Çalışmadı”  ve hata mesajı döndürecektir. bu satırın başına echo yazarak sonucu görüntüleyebilirsiniz.Sorgu esnasında bir auto_increment değeri oluşturulduysa bunu da $visle->eklenenid()  ile çekebilirsiniz.Son olarak veritabanı bağlantısını $visle->vtkapat() metodu ile sağlayabilirsiniz.

Sınıf daha yeni bir sınıf ve ihtiyaç oldukça geliştirmeye devam edeceğim.Siz de bir açığını gidererek,metodunu geliştirerek veya yeni bir metod ekleyerek katkıda bulunabilirsiniz.Örneği inceleyerek sınıfı daha iyi anlayabilirsiz.Visle sizi form verilerini veritabanına işlerken (update veya insert into), her input’un adını teker teker yazmaktan kurtarır.

Örnek UygulamaSınıfı İndir

Az veri girişi için bu sınıfı kullanmak gereksiz olacaktır,ancak çok alan ve form verisini veritabanına eklerken ve güncellerken ciddi bir vakit kazandırır.

Güncelleme :

12.11.09: update işlemi esnasında oluşan bir sorun giderildi.
16.11.09: sorgu hazırla fonksiyonu güncellendi: Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak $visle->sorguhazirla($_POST,”insert into”,”sorgunun devamına eklenecekler”,”Eklenmeyecek dizi anahtarları”); Eklenmeyecek dizi anahları: Veritabanında olmasına rağmen asla dışarıdan veri almayacak kolonları aralarına virgül koyarak buraya yazabiliriz. Bunu en çok auto_increment değerini verdiğimiz “id” alanları’nı gösterbiliriz.  Örnek: sorguhazirla($_POST,”insert into”,””,”id”);

Visle; Form – Veritabanı Sınıfı” üzerine 9 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir