Serpito.com 5 Yaşında!

Serpito.com 5. yaşına girdiği bu günlerde 300. yazıyı okuyorsunuz.  Geçen yıllar boyunca  şahsi deneyimlerimi, yaşadığım sıkıntıları ve kazanımlarımı kısaca özetlemek istedim.  Bu şekilde blog sahibi veya internet yayıncısı olmak isteyen arkadaşlara faydalı olabilir.

 

serpito.com

İçerik türünüz ne olursa olsun (teknoloji, yazılım, siyaset, sinema, yemek…. )  süreklilik gerektiren içerik yayıncılığı için herşeyden önce planlı ve düzenli bir hayat yaşayabilmek gerekiyor.   (Gerekenleri söylüyor olmam, bütün gereksinimlere sahip olduğum anlamına gelmiyor) .

Gününüzün veya bir haftalık döneminizin belli bir kısmını bu işe ayırmanız gerekiyor.  Blogunuza uygun içerikler veya yazılar yazabilmek için düzenli araştırma ve yenilik takipçiliği yapmak çok önemli.  Şükürler olsun ki, Web 2.0  furyasının başladığı ilk dönemlere tanık olduğum için, kaliteli içeriği ve yenilikçi içerik kaynakları ayırt etme bilgisi edinebildim. İşiniz ve uzmanlığınız ile alakalı güncel kaynakları düzenli takip etmeniz, size sürekli kendi içeriğiniz ile ilgili güncelleme ve yazı yazma motivasyonu kazandırıyor. Blogum için yeni ne yazabilirim, neler paylaşmam gerekiyor sorularının cevaplarını, takip ettiğiniz güncel adreslerin içerik yoğunluklarından bulabiliyorsunuz.

Önemli bir not : Düzenli takip ettiğiniz içerikleri olduğu gibi kopyalamayın.  Bu size  ancak büyük bir sıfat kazandıracak:  İçerik hırsızı!    İçerik hırsızı olmayın. Etik anlamda büyük bir hata olduğu gibi, sizin de güvenilirliğinizi sıfıra düşürecektir. Kopyaladığınız internet adreslerini sadece siz takip etmiyorsunuz, bunu bilin.

Bilgiyi paylaşmanın insana verdiği en büyük katkı,  paylaşarak daha iyi kavrayabilmek ve büyük pencereden bakabilmek  (bu bilgi nasıl gelişir, bunun kullanarak neler yapılabilir….).

Serpito.com’da incelediğiniz tüm demo uygulamalar, bu bahsettiğim internet dünyasının ve içerik yoğunluğunun doğal sonucu ortaya çıktı.  PHP Derslerinin yayınından sonra, Demo uygulamalar üzerinde durmam gerektiğini farkettim. Tek başına PHP ve MySQL kodlamanın, kullanışlı demolar için yetersiz kaldığını anlayınca, CSS, Javascript, jQuery ve AJAX metodlarına ilgi duydum.  Bir yazılım uygulamasını paylaşmak için, o uygulamayı anlatabilmeniz ve tabi ki hakim olmanız gerekiyor.  İş hayatım boyunca kişisel gelişim sürecimde, serpito.com’un bu nedenden dolayı ne kadar önemli olduğunu belirtmeme gerek yok.   Serpito.com’da paylaştığım hiç bir içerikten para kazanmasam da , bu içerik bana istisnasız tüm proje görüşmelerimde büyük bir referans oldu. Dolaylı yoldan bana büyük bir maddi getiri de kazandırdı.

serpito5yasinda

Serpito’nun Hikayesi

2007 yılı kasım ayında yazılım ve bilgi teknoloji sektöründe 3. yıllık tecrübemi, deneyimlerimi ve en önemlisi PHP MySQL web yazılım çalışırken tuttuğum notları paylamak üzere, bir website kurma fikri oluştu. Bunun asıl sebebi ise, PHP – MySQL öğrenmeye çalışırken Türkçe kaynak yetersizliğini farketmemdi.  Türkçe içerik sıkıntısı , memleketimizdeki internet ve e-iş sektöründe büyük bir karın ağrısı. Eskisi kadar olmasa da, hala öyle.

Şahsıma ait ilk website kurma heyecanı tabi ki alanadı bulma mücadelesiyle epey bir karışık geçti. atilla.com, atilla.net gibi jenerik bir domain bulma ümidim tükendiği anda, (takriben 10 dk. süre) anlamı olmayan, basit ve türkçe karaktersiz bir alan adı aramaya koyduldum. Aklıma gelen ilk kelimeyi (serpito) bulabildiğim tüm sözlüklerde anlamlarını araştırdım ve anlamsız olduğunu anladığım anda (anlamsız olsun ki, sahiplenebileyim) karar verdim. Serpito.com

1. yıl 
Bir çok blog sahibi, tıpkı benim gibi; hayatlarının ilk web blog projelerini büyük bir heves ve hayal dolu planlarla açmıştır.

“Açarım serpito.com’u yayınlarım dersleri, yazıları, öğrendiğim herşeyi , adsense sayesinde voleyi vururum!”

Tabi ki 1. yılımı doldurmadan bu planın pratikde anlamsız ve boş olduğunu kavradım. Sırf içerik olsun da, genel, havadan sudan yazılarla trafik üretme gayretim sonuçsuz kaldı.

2. yıl

İlk yılın hayal kırıklığını ve ruhsuzluğunu biraz üstümden atabilmek için, kod uygulamaları ve basit betikler paylaşmaya odaklandım. Bu yazının başında kastettiğim, planlı ve düzenli bir hayatım olmadığı için, ne zaman aklıma gelirse, ne zaman fırsat bulabilirsem yazı yazmaya, kod eklemeye çalıştım. Yeni bir yazar arkadaş katıldı serpito.com’a.

3. yıl

2 yeni yazar arkadaş takviyesi ile birlikte içerik üretkenliğimiz zirveye ulaştı.  Bu dönemde yaşadığım hayatın yoğunluğundan dolayı sadece yazar arkadaşların yazdıkları yazıları modere etme ve destek verme konularında faaliyet gösterebildim. Bu yüzden Müslüm, Muhammet ve Şenol‘un bu dönemdeki yazıları için hepsine teşekkür borçluyum. Umarım serpito.com yazarlığı onlar için de en az benim kadar faydalı bir süreç olmuştur.

4. yıl

Ankara’da geçen 8 yılımın ardından, ana yurduma yani Antalya’ya taşınmamın ardından serpito.com’un bana kazandırdıklarını farkettim.  Gerek yaptığım mülakatlarda , gerek envai çeşit iş sohbetlerinde yazılım işi yapan, yazılım ile ilgili sektörde çalışan insanların (7’den 70’e)  serpito.com’un sıkı takipçileri olduğunu anladım. Bu kavrayış bana yeni bir ufuk kazandırdı.  Sistemli ve sürekli içerik üretemezsem de, uzun süre yayında kalabilmeyi başarabilmiş, nadir teknoloji bloglarından biri olmak, serpito.com’a aynı zamanda güvenilirlik kazandırdı.

Son yıl

Son dönemlerde, geliştirdiğim projelerde , uygulamalarda, innovatif olduğunu düşündüğüm her çeşit yazılım uygulamasını, serpito.com’da paylaşmaya çalışıyorum. Özellikle son 20-25 yazıda paylaştığım demo gösterimlerden kişisel anlamda büyük bir haz alıyorum. Umarım bu çıtayı düşürmeden , bu tür demoları arttırabilirim.

 

Bazı İstatistikler

Serpito.com’da an itibariyle 300 yazı bulunmaktadır. 300 yazının en az 95% ‘inde uygulama kodları veya öğretici kodlar paylaşılmış.  Şuana kadar yazılara 1000 +  (yayınlanan) yorum yapılmış. Bu yazıların sınıflandırılması için kullandığım 20 farklı kategori ve 1251 etiket bulunuyor.

 

Bu arada 1000 + yorumun içinde en az 500 farklı insanın düşünceleri var. İyi niyetli, kötü niyetli, hakaret içeren, küfür, aşağılayan, içerikleri yetersiz gören, mübalaa eden, beni enayi gören, proje teklif eden, fiyat teklifi isteyen, teşekkür eden, seo backlink yapan, demolarla ilgili yardım isteyen ….. vs…. her türden yorumlar var. Her fırsatta söylediğim gibi küfür ve hakaret içermeyen bütün yorumları yayınlıyorum. Yayınlamaya da devam edeceğim.

Serpito.com Uygulama demolarını aynı zamanda .zip haline gelmiş dosyalarını ücretsiz olarak dağıtıyorum. Box.net aracılığıyla ücretsiz indirilebilir durumda 24 adet dosya bulunmaktadır.  24 demo dosyası , bugüne kadar 6025 defa indirilmiş.

Ziyaretçi trafiği;

Son 2 yıllık süreçte,  günde ortalama 250 +  ayda 7000 + tekil ziyaretçi serpito.com’u ziyaret ediyor. Ziyaretçi başına düşen sayfa görüntüleme sayısı 2.5.  Bu rakam da ayda 18000 + sayfa görüntüleme sayısına denk düşüyor.


Serpito.com’un hikayesi kısaca böyle. Ama önemle değinmek istediğim asıl konu, paylaşmak üzerine. Bilgiyi paylaşmak; insanın karakterine ve tabiatına ve hatta sosyal hayatına büyük bir yarar sağlıyor. İnsan, paylaşmak adına;  bu uğurda kazandığı bilgileri doğru ve daha verimli kullanmayı öğreniyor.

Bu konuya pragmatist yaklaşınca, serpito.com’a harcadığım zamanı kendime ayırabilirdim diye düşünülebilir.  Bugün geriye dönüp bakınca, aslında kariyer ve uzmanlığım için en doğrusunu yapmışım.

Eminim, diğer blog yayıncıları arkadaşların da benzer hikayeleri vardır.
 Son not:  Serpito.com’da paylaştığım kod ve uygulama dosyalarını maddi değil manevi beklentilerle hazırlıyorum.  Eğer istifade ettiyseniz,  emeğimin karşılığını en güzel; hayır dualarınızla ödeyebilirsiniz.

Serpito.com 5 Yaşında!” üzerine 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir