PHP Random Sayı Üretme

Php de random sayı üretmek oldukca basit ve kullanışlı bir özelliktir. Örneğin; projelerimize fotografları, belgeleri ve kayıtları tutarken random sayı ile kayıt edilmelerine gerek duyabiliriz. Diyelim bir kitap satış sitemiz var. Kitap veri tabanımıza eklendiginde kitap kapağının adını veri tabanında yayınevi id’si, ve 2 adet sayıyı random alıp harmanlıyarak tutmak isteyelim.

 

Random Sayı Üretme Kodu;

$x1= rand(1,1000000);


Yukarıdaki kod ile 1 ile 1000000 arasında random (rasgele) bir sayıyı x1 değişkenimize aktardık.

$x1= rand(1,99999);
$x2= rand(1,99999);
$yayinevi=20;
$fotografi_adi=sha1($x1.$x2.$yayinevi);

Yukarıdaki kodlar ile iki adet random (rasgele) sayı ürettik ve ardından bu iki sayıyı yayınevi id’si ile harmanladık.

sha1() Kodu yazı veya metinleri şifrelemeye yarar.

PHP Random Sayı Üretme” üzerine 4 yorum

  • Hocam öncelikle elinize sağlık sormak istediğim birşey var bir kaç gün önce sitenizde bulunan watermark konusunu inceledim çok hoşuma gitti ve kendi siteme ufak bir eklentisini oluşturdum. (konu linki bknz: serpito.com/php-resime-imza-logo-ekleme-watermark-images)

    Herşey çok güzel ancak şöyle bir sorun var örnek veriyorum “adsiz.jpg” resmini yükledik başka bir kullanıcı bunun üstüne aynı dosyayı yüklerse resim değişiyor maalesef. Bende rastgele sayı oluşturarak yapabilirim diye düşündüm ama yapamadım yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkürler şimdiden.

  • Atakan ben bu meseleyi çözmek için, orjinal.jpg ve son.jpg diye iki resim kullandım. orjinal resim sabit kalıyor, sürekli son resimi güncelliyor script.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir