PHP Yazım Kuralları

Basit PHP Söz-dizimi(Syntax)

PHP scriptleri her zaman anahtarıyla açılır ve ?>.anahtar dizimyle son bulur. Bu script arasında kalan bütün kodlar sunucu tarafından PHP scripti olarak yorumlanır ver derlenir.PHP kod bloğu dosyanızın her yerinde bulunabilir.Önemli olan ve ?> anahtarları doğru biçimde tanımlansın. Kısayol için PHP kodları <? ve ?> şeklinde açıp kapatılarak da sunucu tarafından yorumlanabilir.Bana sorarsanız sunucu rahatlığı ve güvenliği için () haliyle kullanmanız alışkanlık ve anlaşılırlık bakımından tavsiyemdir.

 

//php kodlarınız buraya
?>

 

Bir PHP dosyası bildiğimiz HTML tagları ve PHP scriptlerinden oluşur. Adet olduğu üzere PHP kodlarımıza Merhaba Dünya (Hello World) diyerek başlayalım.Dosyamız yorumlandıktan sonra tarayıcımızdan Merhaba Dünya mesajını görelim:

Her Php kod satırı ” ; “-(noktalıvirgül) ile bitmesi gerekir.Noktalı virgül bir PHP kodundan ,başka bir koda geçildiğini ifader eder. PHP ile çıktı ( output ) işlemlerini iki durumda gerçekleştirebiliriz: echo ve print.

PHP’de Yorum Satırları

PHP kodlarımızda ,dili C dilinden de hatırlayacağınız üzere , tek satırlar için ” // ” , geniş yorum blokları için /* ……. */ yorum anahtarlarını kullanırız.

Internet tarayıcınızda açtığınız web sayfasında herhangi bir php sayfasında ,”View Source-Kaynağı Görüntüle” seçeneğiyle bir PHP dosyasını tamamen izleyemezsiniz.Kaynak kodlarında yanlızca HTML formatında kod dizini görebilirsiniz.Bunun sebebi,sunucunun php dosyasını yorumlar ve çıktısını yayınlayarak html formatında bir kod dosyası tarayıcınıza göndermesidir.

7 thoughts on “PHP Yazım Kuralları

 • Hocam iyi akşamlar web üzerinde en geniş kapsamlı siz anlatmışsınız bu dili canım pahasına olsa bile öğrenmek istiyorum Allah razı olsun sizinle iletişime geçmek istiyorum

 • Hocam çok güzel anlatımlarınız var ben sıfırdan php öğrenmeye karar verdim. Html Bilgim az buçuk var. ßana yardımcı olurmusunuz acaba. İyi Akşamlar..

 • hocam verdiğiniz kod localhostta hata verdi üstteki ile değiştirince düzeldi sorun localhosttanmı kaynaklanıyor?

 • yanlış yazılmış
  Merhaba dünyayı tırnak arasında yazmak için
  bu kodu yazmalısınız

  ilerki derslerde nedenini anlarsınız 🙂

 • birçok php notu okumaya çalıştım, denedim bu dilden yeterinden fazla uzaklaştırdılar beni şimdi sayenizde bu dili öğrenmeye karar verdim çok güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir