Mobil Uygulama Pazarı Büyümeye Devam Edecek

mobilteknoloji

Mobil cihazlar ve tabletler günden güne daha da popülerleşirken, modern dünyanın toplumsal ve kültürel görünümünün yaklaşık son beş yılda ne kadar değiştiği üzerine bir an durup düşünmek gerek. Bir zamanlar bilgiye ulaşmak ve internet üzerinden alışveriş yapmak uzun ve birbiriyle ilgisiz işler iken, bu günlerde uygulamalardaki büyük artışla birlikte bu işler hızlı, kolay ve internet bağlantısı sağlayan herhangi bir yerden yapılabilir duruma geldi. Uygulamaların üretimindeki devasa büyüme sayesinde, bu gelişmelerin iş dünyası ve ticaret üzerindeki etkisi de çok büyük oldu ve şu anda görünen o ki hemen hemen her şirket veya girişimin kendi uygulaması var.

Uygulamaların kullanım alanı da giderek daha çok çeşitlendi. Geçtiğimiz yıl, ABD’nin New Jersey eyaletindeki Borgata Hotel Casino & Spa, çevrimiçi oyunlara yönelik yaklaşımını desteklemek amacıyla Apple cihazları için bir çift ücretsiz mobil kumar uygulamasını piyasaya sürdü.

Bu girişim benzer uygulamaların  süratle yayılmasına karşılık olarak gerçekleştirildi. Dünyanın her yerinde çevrimiçi oyun sağlayıcıları, uygulamalar aracılığıyla erişilebilecek ücretsiz indirilen kendi kumarhane hizmetlerini piyasaya sürmeye başladı ve bu akımın gerisinde kalan sağlayıcılar sonuç olarak kendi piyasa paylarının eksildiğini gördü.

Geçen yıl, Huffington Post’tan Daniel Burrus incelediği yedi yüzden fazla şirkete, kendi şirketlerine özel uygulamalar geliştirip geliştirmediklerini sordu. Sadece yüzde dört “evet” cevabını verdi, ama ardından rakiplerinin en az yarısının gelecek iki yıl içinde kendi uygulamalarına sahip olup olmayacakları konusunda ne düşündükleri soruldu. Yüzde yüzü sahip olacaklarını düşündüğünü belirtti. Oldukça basit bir şekilde, gelecek birkaç yıl uygulama piyasasında muazzam bir büyümeye tanık olacak.

Konunun özü şu ki tüketiciler her zaman firmalarla olan ilişkilerini ve kullandıkları hizmetleri kolaylaştırabilecek yollar arıyor. Arabaya binip, aşırı yoğun trafiğe katlanıp, çeşitli zorluklara göğüs gerip, bir süpermarketin reyonları arasında dolaşmaktansa, konforlu oturma odanızda otururken ev ihtiyaçları için sipariş vermek çok daha rahat ve kolay. Neden hemen evinize teslim edilmesin ki?

Nakit sıkıntısı içinde olan birçok şirket açısından, diğer şirket önceliklerinden oluşan uzun listeye uygulama geliştirmenin eklenmesi muhtemelen sıkıntılı olacaktır, ama yapanlar için bunun çok büyük faydaları var. Bir uygulama marka güvenilirliğinin ve kimliğinin desteklenmesine yardımcı olur ve işlerin, haberlerin ve duyuruların tanıtımı için bir platform oluşturur. Bir şirketin web sitesini kullanan müşteriler, sadece bu hizmetlere tekrar ihtiyaç duymaları halinde geri geleceklerdir. Bir uygulamanın bildirimleriyle, tüketiciler sürekli bilgilendirilebilir ve böylece kendilerini şirkete daha yakın hissederler, gelecekte de bu hizmetleri kullanma ihtimalleri daha yüksek olur. Uygulamalar gerçekten de iş dünyasının işleyiş şeklini değiştirebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir