Linux kullanmak için 9,kullanmamak için 4 sebep

Neden insanlar , Linux’u tercih eder? Yada Windows’dan vazgeçmezler? Şuana kadar derlediğim 13 durumun, 9’u Linux işletim sistemine geçilmesini destekleyen , 4’i de Windows ‘ da ısrarcı olunmasını destekleyen sebeblerden oluşuyor.Şuana kadar hep Windows kullanmış olmamın , son 6 aydır aynı zamanda bir açık kaynak işletim sistemi olan Ubuntu kullanıcısı olmamın bu maddeleri daha net görmemi sağladığını söylemek gerekiyor.

Linux’e geçmek için 9 sebep:

Linux : Kill Bill

 1. Windows işletim sisteminin en büyük handikapı kuşkusuz pahalı(dikkat, ücretsiz olmadığı bir tarafa , aynı zamanda normalden pahalı) olması.En uygun Vista Home Edition fiyatı 132$’dan , XP Professional sürümleri de 96$ başlıyor.Ama karşısında ücretsiz bir alternatif var. Linux sonuna kadar ücretsiz,internetten download edebilir, ücretsiz sipariş edebilir , sevdikleriniz ile paylaşabilir dahası dilediğinizce geliştirebilirsiniz.
 2. Eğer Linux’un popüler sürümlerinden birini seçtiyseniz , size sınırsız destek ve yardımlarını sunan servisler bulabilirsiniz.Mesela kullandığım Ubuntu işletim sistemi için onlarca faydalı forum ve destek siteleri bulabilirsiniz.
 3. Sürekli Güncellemeler konusunda da Linux en iyisini yapıyor. Özellikle son zamanlarda Windows Güncelleme Servisleri hakkında çıkan senaryo ve haberleri düşününce, Linux’un online update servislerinin dosya detayları ve yaptığı işe kadar varan açıklamaları, kullanıcılara sonsuz güven sağlamaktadır. Korsan XP güncelleme fiyaskolarını hesaba katmıyorum bile.
 4. Virüs sorunu olmadan sorunsuz kullanım rahatlığı sadece Linux kullanıcıların hissettiği bir duygudur. Günümüzde hiçbir Windows işletim sisteminde Virüs koruma programı olmadan internette güvenle gezinemezsiniz.Aslına bakarsanız , Linux sürümleri için de virüsler yazılmıyor değil, fakat hiç bir virüs Linux sistemlerinde , bilgisayar yönetici (root) hesabıyla sistemi ele geçirip , sınırsız hasarlara yol açamaz.
 5. Linux Windows’a göre çok daha hızlıdır. Sistem başlarken (boot ederken) Linux daha uzun zaman alır fakat, sistem başladığı andan itibaren kullanımının çok daha hızlı olduğunu çabucak hissettirir.Linux çalışma mantığı ile Windows çalışma mantığı arasındaki temel farklar bu konuda en etkiliği değişkenlerdir.
 6. Bütün uygulamalar ve programlar ücretsizdir. Linux üzerinde çalışan bütün programlar kendisi gibi açık kaynak ve ücretsiz olarak erişilebilir.Açık kaynak olması demek ,sizin istediğiniz gibi değiştirip kullanabilme özgürlüğüne sahip olmanız demektir.
 7. Çok geniş kullanım alanlarına hitap eden farklı sürümlere sahiptir.Windows’un en fazla 5 farklı çeşit sürümü olması hatta her sürümü bir öncekinin gelişmiş versiyonu olması, Linux’un her kullanıcıya hitap eden sürümleri de bir avantaj sağlamaktadır. Linux kullanımına her insan gibi en popüler olan sürümlerinden(Ubuntu, Debian,Redhat..) başlama, ve ihtiyacınıza uygun olarak tercihlerinizi belirleme , geliştirme imkanlarına sahipsiniz.Tabi ki ,başlangıç olarak destek imkanları çok olan popüler sürümlerini tercih etmek daha akıllıca ve verimli olur.Sonrası için karar sizin,özgür yazılım dedikleri budur.
 8. Linux sistemini görsel yada performans olarak ayarlamak için sayısız seçeneğe sahip olursunuz.Bunun için extra program yada uygulamaya ihtiyaç duymazsınız.Benim gibi binlerce görsel seçenek arasında boğulabilirsiniz ayrıca.
 9. Son olarak , Linux süratle popülerliğini arttırıyor.Son 6 yılda Linux sistemlerini takip ederseniz, görülen değişimleri ve kullanıcı dostluğunu giderek arttırmasını hayretle izlersiniz.İlk zamanlar siyah bir ekrandan ibaret olan Linux’un rakibi Windows 98 işletimi sistemine kafa tutmasına herkes gülmüştür. Bir de bugünü hesaba katın. Bilgisayar ve internet kullanıcıların artması , daha da önemlisi kullanıcıların bilinçlenmesi açık kaynak yazılımların daha fazla gelişeceğinin habercisidir.Bugün bile Linux , XP yada herhangi bir Windows işletim sisteminden daha fazla kullanım kolaylığı , ihtiyaca göre sayısız alternatif sunuyor. Bu yüzden gelecekte neler olacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Sırada ise üstte belirttiğim durumlara rağmen hala Linux’u tercih etmeme nedenleri var.

Windows’da ısrarcı olmak için 4 sebep


Windows XP Logo

 1. Oyun meraklıları için Linux hala çok yabancı bir işletim sistemi.3 boyutlu oyun sektöründe satılan -oynanan oyunların hemen hemen hiçbiri şuan için Linux işletim sistemlerinde oynanamıyor. Bu durum benim için pek önem arzetmese de genel anlamda Linux’un henüz atlatamadığı önemli bir handikapı.
 2. Program kısıtlaması da Linux için önemli bir dezavantaj. Özellikle Adobe‘nin tasarım ve programlama araçları için Linux uygun durumda değil. Bunu şuan için geçici bir durum olarak nitelendirebiliriz.Adobe firması yakın zamanda açık kaynak yazılımlara destek verdiğini duyurdu ve bazı hizmetleri yayınlamaya başladı .Hali hazırda alternatif programlar da yok değil. Photoshop/Gimp, MS Office/Open Office karşılaştırması isteyen kullanıcıları bu dezavantajları ortadan kaldırabilir. Şahsen fikrimi söylemek gerekirse , Adobe Dreamweaver gibi bir programı Linux’de kullanmak istiyorum.Günümüzde faaliyet gösteren masaüstü yazılım firmaları büyük çoğunlukla Windows platformları için ürün geliştirmeye öncelik veriyor. Sebebi , tabiki tamamen duygusal.
 3. Tüm avantajlarına rağmen hala Linux’un en büyük sorunu karşısında 90% gibi kullanım oranına sahip bir rakibi olması.Pastanın büyüğünü alan Microsoft tabi ki , yazılım sektörüne de istediği gibi yön verebiliyor. Gerek donanım uyumluluğu, gerekse yazılım standartları konusunda da tekel olmasının avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.Geçtiğimiz ay içinde bunun en basit kanıtı olarak OOXML olayına şahit olduk.
 4. Linux sistem ve donanım uyumsuzluğu konusunda da epey uğraştıran sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En basitinden Windows işletim sisteminde kolayca kurup kullanabildiğiniz web kameranızı , aynı kolaylıkla Linux’de kullanamayabilirsiniz.Yine de bu konuda yukarda bahsettiğim destek forumlarında fazlasıyla yardım bulabilirsiniz. İlk başlarda en basit sorunlarda bile bu forumlara başvuracağınızı bilmeniz faydalı olur.

Yaptığım listenin anafikrini look2linux‘den aldım. Kişisel olarak epey bir değişikliğe maruz bırakarak listenin son halini bu şekilde oluşturdum.Yazımın ana konusu Windows-Linux rekabeti olduğu için MacOS sistemlerini gözardı etmek zorunda kaldım. MacOS ve Macintosh ailesine mensup bütün işletim sistemleri açık kaynak olmadığı için , Windows ile aynı safa koymak gerektiğini düşünüyorum. Şuan için kullanmamış olmam da cabası , eğer fikri olanlar paylaşırsa düşüncelerini , makaleyi de istedikleri doğrultuda güncelleyebilirim.

Linux kullanmak için 9,kullanmamak için 4 sebep” üzerine 11 yorum

 • Konuyla ilgili birkaç naçizane düşüncem.

  . Windows pahalı değil. Neden mi? Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu windows’a tek kuruş ödemiyorlar. Bunun doğru olduğunu iddia etmiyorum. Bununla birlikte gerçek 🙂

  . Aslına bakarsan linux’ta herşeyin ücretsiz olduğu tam olarak doğru değil. Linux ortamında çalışan ücretli uygulamalar da var. Hatta ücret ödeyip satın alabileceğiniz linux dağıtımları da bulunuyor.

  .Destek ve forum konusunda haklısın. Linux dünyasında kendinizi asla yalnız hissetmezsiniz. Her sorununuzun bir çözümü bir yerlerde vardır.

  . Güncellemeler değil de… linux’un en sevdiğim özelliği paket yöneticisi (örneğin ubuntu’daki Synaptics Package Manager) — Herhangi bir uygulamaya ihtiyacınız varsa paket yöneticisinde bir karşılığı büyük olasılıkla bulunur.

  .Virüs gerçekten sorun değil. Hadi diyelim internetten yanlışlıkla bir program indirdiniz. Bu programı make ya da build etmeden çalıştırmanıza olanak yok. Yani gerçekten azmetmedikten sonra linux’unuza virüs bulaştıramazsınız.

  . Program kısıtlaması için tek kelime: “wine”.
  Wine kullanarak Adobe’un pek çok programını rahatlıkla linux ortamında çalıştırabiliyorsun. wine’ın yeterli olmadığı durumlarda ise bir windows sanal makinesi kurup, windowsa özel programlarınızı orada çalıştırabilirsiniz.

  …,

  Aslında her şey

  * biraz merakla
  * biraz da alışkanlıkla ilgili.

  Aslında daha çok da “alışkanlıklar” ve “değişim isteği” ile.

  Internet Explorer kullanmayı bırakıp Firefox’a alışmanın bile ortalama bir kullanıcı için aylar alabileceğini düşünürsek, işletim sistemini değiştirme kararı almak ve bu kararın arkasında durmanın ciddi bir süreç olduğunu görebiliriz.

  – Linux’ta word, excel, powerpoint vs. dosyalarını açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

  – Linux’ta internette gezinebilirsiniz.

  – Linux’ta video / DVD izleyebilir, müzik dinleyebilirsiniz.

  – Linux’ta görsel tasarım yapabilir; eğer DJ’seniz mix/remix vb yapabilirsiniz.

  – Windows ortamında çalışan tüm programların linux alternatifleri bulunuyor.

  … Bu arada çok eğlenceli (platform, rpg, 3d shooter vb.) linux oyunları da var oynayabileceğiniz. Üstelik bu oyunlar özgür yazılım, yani serbestçe oynayabilirsiniz.

  Her şey ilk adımı atmakla başlıyor.
  … ya da ilk adımı atacak cesareti bulmakta.

  Farklı bir dünyaya adım atmanızda sizi tek durduran şey… bilin bakalım kim?

  Sevgiler,
  Volkan Özçelik

 • oncelikle merhabalar. yazinizi okudum katilmadigim bir kac nokta var belirtmek isterim. acik kaynak yazilim ucretsiz anlami tasimaz. belki bunu demek istemediniz fakat yazinizdan linux beles bu yuzden tercih edilmelidir gibi bir durum cikiyor bence cok sacma. bir digeri de donanim konusunda windows’tan cok daha iyidir. cok uc donanimlarda bile artik bir suru destek veren serbest yazilimcilar var.bunun disinda wine gibi bir emulator ile bir cok uygulama da sorunsuz ve windows ortamindan farksiz bir sekilde calismakta. oyun konusuna gelince wine olmadi cedega ile vista’dan daha iyi bir performans alabiliyorsunuz. bunlar da benim goruslerim. kolay gelsin.

 • linux’a geçmeme sebebim sadece .exe dosyalarını çalıştırmaması. Solidworks, Ansys, Fluent vb… cad programlarıyla ve adobe’un bir kaç programıyla çalışıyorum. Çeşitli programcıklar bazı exe’leri çalıştırabiliyor fakat, istediğim gibi programdan tam verim alamıyorum. Yani bu sorun tam olarak çözülse, linuxa geçmek için 1 sn beklemem.

 • @eren

  özgür yazılımın, “beleş” yazılım olmadığı konusunda seninle hemfikirim. Yazının başında özgür yazılım felsefesinden bahsedilmesi yararlı olurdu bu yanlış anlaşılmayı gidermek için.

  @muradu

  Ben .exe’leri çalıştırmak için (fireworks, photoshop vb.) wine kullanıyorum.

  wine’ın yetmediği yerlerde ise virtualbox ya da vmware player’a başvuruyorum.

  hatta şu an vmware player’ı ubuntu hardy’de çalışır hale getirmekle uğraşmaktayım.

 • Sevgili Volkan , katkıların ve düşüncelerin için teşekkür ederim.
  Bahsettiğin noktalarda sonuna kadar haklısın. Özellikle kullanıcıları genel anlamda (90% Windows )ele almam gerektiği için ne Linux’u ne de Windows’u öne çıkarmamaya özen gösterdim. Vmware yada wine gibi Virtual Box uygulamaları aslında sıraladığım bütün şartları gerçekten de safdışı etmeye yetip de artıyor bile. Ben de Ubuntu kullanıcısıyım , ama Ubuntu’ya olan duygusal bağım yada zaafımı taktir edersin ki burdan aksettiremem , çünkü istatistiklere göre hala weblog ziyaretçilerinin 95%’i Windows kullanıcısı. O yuzden yazımda kullandığım bakış açısı ,sadece bilgi vermek için kullanıldı. Başka bir düşüncem yoktu.

  Özgür yazılım konusunda da Eren ve seninle de hemfikirim. Açık kaynak yazılım uygulamalarını ücretsiz sananlar hem yanlış zanlarından kurtulamıyorlar hem de “ucuz etin suyu” misali önyargı ile yaklaşmakta ısrar ediyorlar. Ama bütün bu yanlışlıklar bana biraz lüks tartışma konusu olarak geliyor. Çünkü hala ülkemizde bilinçli kullanıcı kitlesi oluşamadı. Kullanıcılar ve ihtiyaç sahipleri bilinçlenmeden , onları gözlerini açtıkları işletim sistemini kötüleyerek yada daha iyisi olduğunu düşündüğümüz Linux’u tavsiye ederek yönlendiremeyiz.Öz ve doğru bilgiye doyurmadan, bilgilendirmeden başka bir seçenek hakkında konuşmak bana faydasız geliyor.

 • linux’a geçmeme sebebim sadece wlan antenımın drıverının bulunmaması kuske olsa hemen gecerım kullandım guzel ama ınternete baglanamıyorum

 • bence linux iyi fakat wine veya virtual box … bunun gibi programlarla windows dosyalarını açıyoruz fakat windowstaki kadar kaliteli kullanamıyoruz. Özellikle sistem özellikleri düşük bir bilgisayar da virtual box a windows a kurduğumuz anda çok fazla ram yiyiyor işimizi yapamıyoruz. Ben daha 15 yaşındayım iki harddisk’im var biri windows kurulu biri linux bu sayade flash olarak linux umu yanımda taşıyabiliyorum . Ama tavsiyem şimdilik oyun ve işlerinde .exe dosyalarını kullanan arkadaşlarıma windows u öneriyorum. Linux ‘ un önümüzdeki yıllarda gelişeceğinidüşünüyorum bu sayade bir kaç yıl sonra oyunlar ve .exe dosyalarını daha rahat bir şekilde açacağımıza inanıyorum.

  Bunu okuyanlara teşekkür ederim .

  Bu yazıda anlıyoruz ki LİNUX: 3 windows : 1 oluyor

 • arkadaslar mac işletim sistemi ve linux işletim sistemi arasındaki farklar neler bilen varsa paylaşabilir mi tesekkürler

 • Yazınız bence gayet güzel. Linux ve Windows’un hem iyi hem kötü yanlarına değinmişsiniz. Ben de Linux kullanıcısıyım, Xubuntu kullanıyorum çünkü Ubuntu bilgisayarıma biraz ağır geldi. Terminal konusuna gelirsek. Terminal gayet kullanışlı bir komut istemcisi birde root kullanıcı olursanız işletim sisteminizle yapamayacağınız bir şey yok. Ama en kötü yanı insanların hepsi araştırmacı ruha sahip değil; kullanabilecekleri onlarca işletim sistemi varken tek bir işletim sistemine takılıp kalmışlar. Bunlar benim düşüncelerim eğer hatam varsa hoş görün. İyi akşamlar.

 • Merhaba arkadaşlar ben Yavuz Windows kullanıcılarından biriyim ve Linux’a transfer olmak istiyorum başlamak için “Linux Mint 18 cinnamon ” tercih edeceğim bana yardımcı olacak bir arkadaşımız var mıdır. Şimdiden teşekkür ederim.
  E-posta adresimden ileşim kurabiliriz ;
  mosyoyavuz@gmail.com

 • evet ben laptopumda o sürümün güncellenmiş halini kullanıyorum çok kararlı stabil çalışıyor kurmak için ilk deneyimin ise iso olarak indirip dvd ye veya usb belleğe yaz bunun için
  win to usb diye program var windowstan yazacaksın muhtemelen yada unetbootin diye bir program var istersen ikisinden biri olur usb ye formatıda program yardımıyla yapıyorsun grafik arayüzde hiç bir driverı ayarlamadan bile harika çalışır kurulumdan sonra yazılım yöneticisini arat geri kalanları kendin bile kolayca yapabilirsin.

  nvidia driver’ı kur diğerleri sana kalmıştır sorun çıkarsada linux mint türkiyeden her türlü desteği alabilirsin ben 15 yıldır linux kullanıcısıyım sıkıntı arada bir oluyordu ama windows adamı deli ediyor linux ise siyah ekranda bile internete girebiliyor “firefox” enter o yüzden için rahat olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir