JAVA:NetBeans’de Basit Bir JFrame Uygulaması

Merhaba arkadaşlar.NetBeans’de basit bir JFrame uygulaması yapacağız.Bu uygulama bize toplam ve çarpım simgelerinin işlemlerini alt ve üst değerlerini alarak gerçekleştirecek.Bunu tek sayfada gerçekleştireceğiz ve semboller arası geçişi bir butonla sağlayacağız.Nasıl bir şey olaşacağını merak ediyorsanız buraya tıklayarak görebilirsiniz.Resimleri görememeniz halinde üstüne tıklayarak büyük boyuta geçirebilirsiniz.

İlk önce File menüsünden New Project’e tıklayarak projemizi oluşturuyoruz.

Java Kategorisinden Java Application’ı seçiyoruz.

Projemizin adını belirliyoruz.

Sistematik çalışmamız açısından default package’e sağ tıklayıp new sekmesinden new package’e tıklıyoruz. anaPaket ve anaPaket.resources adında iki paket oluşturuyoruz.

Paketimize sağ tıklayıp bir JFrame Form oluşturuyoruz.Adınıda anaEkran koyuyoruz.

Bu formu oluşturduktan sonra Design sekmesinde karşımıza boş bir alan gelicektir.Sağ tarafta bulunan Palet ekranından boş sayfamıza 2 TextField, 3 Label, 2 de Buton sürüklüyerek ekliyoruz.

Bir tanede image label’ımız var.Ona image eklemek için öncelikle (Windows için) Belgeler klasöründe bulunan NetBeans klasörümüze gidip projemizi ordan bulup src klasörünün altındaki resources klasörüne önceden hazırlamış olduğumuz (yemek tarifi gibi oldu) sigma ve pi iconlarımızı kopyalıyoruz.Daha sonra Netbeans’e tekrar dönüp image labelımıza sağ tıklayıp Propeties’e giriyoruz.Icon sekmesinin yanındaki … butonuna tıklıyoruz ve bize resimde ki gibi iconlarımız gözüküyor.

OK tuşuna basarak ordanda ayrılıyoruz.Siz kendi tasarımınıza göre tasarlayabilirsiniz bu kısımları.Şimdi geldi programıza mantığımızı eklemeye.Bunun için anaPaketimiz içinde yeni hesaplayici adinda pi ve sigma metodları bulunan bir Java Class’ı oluşturuyoruz.Sigma ve Pi metodlarını bu yazıyı okuyan herkesin yazabildiğini varsaydığım halde yinede bir fikir vermesi açısından bir resmimiz var.

Daha sonra anaEkranımızın Design ekranında bulunan Gönder butonuna sağ tıklayıp Event>Action>actionPerformed’a tıklıyoruz.

Program bizi Gönder butonuna tıkladığımız zaman ne yapması gerektiğini anlatacak kodları yazacağımız kısma yönlendirecektir.Bizim burdaki amacımız geçiş sağlayacak buton Toplam’dayken Gönder butonunun Toplam işlemi yapması, çarpımdaykende çarpım yazması.Peki bunu nasıl sağlayacağız?Ben bunu global bir sayac tutarak hallettim.Sayacın ilk değeri sıfır ve sayac çiftken gönder butonu toplam işlemi tek olduğunda çarpım işlemi yapıyor.Image Label’ımızda ona göre değişiyor ve birbiri arasındaki uyumu sağlıyor.Bence bu anlatımda en önemli olan kısım bu kolay ama kullanışlı metodu anlamak.

Kodlarımız Gönder Butonumuz için bir aşağıdaki kodları için, değişim butonumuz içinse iki aşağıdaki kodları için resimimiz var.Bunları yazılı olarak vermek label adları ve değişken adlarının farklı olabileceğinden ötürü yazmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir