Google Arama Yöntemleri

Google-Search-TechniquesÇerezler Böyle Silinir yazımda da belirttiğim üzere, Google arama motorunu çok kullanıyoruz fakat tam manasıyla verimli kullanıyormuyuz sorusuna hala “hayır” cevabı vermemiz gerekiyor. En yetkin ve geniş arama motoru bile bazı zamanlar sorulan sorulara cevap veremiyor. Bir arkadaşım geçenlerde laf arası fıkra gibi bişeyler mırıldandı : “Dünya’nın en süper bilgisayarını yapmışlar, her soruya cevap veriyormuş. Bir Türk gelmiş :Nassın , gardaaşş?? demiş. Bilgisayar şiddetli hararetten patlamış “.

Arama motorlarını daha verimli kullanmak , daha kısa sürede aranılan bilgiye ulaşmak için , kullandığınız aracın ,sizin dilinizi anlamasını sağlamak gerekir. Bu şekilde , zamandan kazanabilir ve gereksiz uğraşlardan uzak durabiliriz.

Arama motorlarının en popüler ve bana göre en verimli olanı, bir nevi “daha iyisi yapılana kadar, en iyisi” konumunda bulunan Google arama motoru için bazı arama tekniklerini listelemek istiyorum. Bu tekniklerle daha verimli ve kısa zamanda aradığınıza ulaşabilirsiniz.

 1. Kesin İfadeler kullanın
  İnternet Marketing konulu içerik arıyorsanız, aramanızı daha özelleştirmeye çalışın. Sadece internet marketing konusunu anlatan makale veya içeriklere ulaşmanın en kısa yolu, arama terimlerini çift tırnak koymak(“internet marketing”)’tır. Bu şekilde, internet marketing işini yapan firma sitelerini , yada fake içerik bulunduran siteleri filtrelemiş ve zaman kaybını önlemiş olursunuz.
  Örnek:”internet marketing”
 2. Harici ifadeler kullanın
  İnternet Marketing konusunda, daha detaya yönelik içerik arıyorsunuz , aradığınız detaya en kısa şekilde , “-reklam” yazarak ulaşabilirsiniz. Bu şekilde İnternet Marketing sektöründe “advertisement”(reklam) ile ilgili olan içerikleri bulabilirsiniz.
  Örnek: internet marketing -advertisement
 3. Site bazlı arama yapın
  Aradığınız içeriği, bildiğiniz bir sitede aramak size daha güvenilir ve detaylı içerik sunabilir. Bunun için google arama sisteminde “site:” arama ifadesi bulunur. php-mail konusunu bulabileceğiniz Serpito.Com sitesinde , içeriğe en kısa sürede ulaşmanız için, “php mail site:serpito.com” terimlerini kullanmalısınız.
  Örnek Arama: “php mail site:serpito.com
 4. Benzerlik ve eşanlam ifadeleri kullanın
  İnternet marketing aramalarına geri dönelim. İnternet marketing konusunda profesyonel kelimeleri geçen , veya profesyonel ile benzer anlamlı “uzman-usta” gibi kelimeleri barındıran içeriklere “~” ifadesi ile ulaşabilirsiniz.
  Örnek : “internet marketing” ~professional
 5. Özel Dosya Tipi Arayabilirsiniz
  Kimi zaman konuda bir e-kitap yada sunum yapmak için powerpoint dökümanlarına ihtiyaç duyabiliriz. Bu dosyalara ulaşmak için “filetype:” ifadesi kullanabilirsiniz.
  Örnek Arama: “internet marketing” filetype:pdf
 6. Bu Veya O şeklinde arama yapabilirsiniz
  Google , aradığınız ifadelerin hepsini içinde barından sayfaları listeler. Bazen aradığınız konuların hepsini birden değil , en az birini bulmak isteyebilirsiniz. Sonuç zenginliğini bu şekilde sağlayabilirsiniz. Bunun için “OR” ifadesi işinizi görecektir.
  Örnek Arama : php OR asp (OR ifadesi büyük yazılmaz ise, ‘or’ kelimesi de aramaya dahil olacaktır.)
 7. Telefon No sorgusu gönderebilirsiniz
  Henüz Türkiye’de kullanılmayan bir özellik. Yine de bilginizde olsun diye yazayım. “phonebook:telefonNo” şeklinde yapılan aramalarda numara ile ilgili detaylaya ulaşılabilir.
 8. Rakam aralığı verin
  Fazla bilinmesede hedefe ulaştıran kesin bir arama yöntemidir , rakam aralığı verme. Mesela , 1940-1980 yılları arası başbakanları aramak istiyorsunuz. Hani derler ya , yazın hemen gelsin kapınıza. Google’ a “başbakan 1940..1980” diyorsunuz , mantıksal birim bunu yıl olarak algılıyor. Toshiba 500..1000 ytl verilen sınırlarda toshibalar hakkında içerikler önünüze geliyor.
 9. Borsa Araması
  Hakkında detaylı finansal içerik arayacağınız bir firmanın bilgilerine borsadaki hesap ismini arayarak ulaşabilirsiniz. Mesela “ARCLK” yazarak Arçelik firmasının borsadaki detaylarına ve haberlerine kısa yoldan ulaşabilirsiniz.
 10. Hesap Makinası
  Matematiksel 4 işlemlerinizi en kısa yoldan Google’a yaptırabilirsiniz. 1789*457 yazın, google hesap makinası cevaplasın. Reklam kokmaya başladı bu yazı, hayırlısı.
 11. Google bilinmeyen kelimeler servisi
  Şuan için Türkçe içeriklerde pek sağlıklı sonuç vermeyen bu özelliği kullanarak , anlayamadığınız, merak ettiğiniz kelimeyi yada ifadeyi , google “define:” komutuyla açıklatabilirsiniz.
  Örnek: define:relative

Google Arama Yöntemleri” üzerine 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir