put.io ve google wave

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren yeni servisler hakkında izlenimlerimi kayıt altına almak gerekiyor.

put.io

Put.io Logohenüz  beta aşamasında olsa da, adının duyulduğu dakika itibariyle bu kadar heyecan yaratan başka bi servis olmamıştı.  reklam mıdır, yoksa çektiği ilgiyi hakediyor mu diye meraklanmamak elde değildi. webrazzi davetiyelerinden birini kapmak bana da kısmet oldu.  Evet, hakikaten put.io şuana kadar geliştirilen web servislerden çok farklı hizmet sunuyor.

servisin teknik detaylarını webrazzi‘den okuyalım;

Bir servis düşünün ki sizin için Rapidshare’den dosya indirsin sonra onu internet üzerindeki disk alanınızda saklasın. Ya da Rapidshare’i boşverin, sizin için Bittorrent üzerinden dosya indirsin.

Başka bir örnek vereyim. Put.io ile indirdiğiniz bir DivX videoyu bilgisayarınıza hiç indirmeden ve kalite kaybetmeden online izleyebilir, aynı şekilde indirdiğiniz müzik dosyalarını tarayıcınız üzerinden dinleyebilirsiniz.

Peki, servise gireceğiniz RSS kaynakları sürekli takip edilerek içlerindeki torrent, MP3 ve AVI’ler otomatik olarak kaydedilebilecek dersem?

Tamamen sunucu taraflı çalıştığı için indirme performansı da evdeki bağlantılardan yüksek olan put.io, 700 mb’lık dosyaları bile birkaç dakikada indiriyor ve izlemeniz için size sunuyor.

Put.io üzerindeki dosyalara iPhone, iPod Touch, bilimum akıllı telefonlar, PSP ve PlayStation 3 üzerinden ulaşabiliyor hatta isterseniz videoları MP4 formatına otomatik çevirterek iPhone üzerinden de 3G performansı izin verdiği ölçüde izleyebiliyorsunuz.

Elbette bu kadar hayat kolaylaştıran bir ürünün sosyal boyutu da unutulmamış. Put.io üzerindeki dosyalarınızı arkadaşlarınızla kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz.

Sonuç olarak put.io dosya indirme işlemini birden fazla yöntemle sizin için yapabilen ve sizin için dosyalarınızı online olarak saklayan son derece değerli ve geleceği olan bir girişim.

Planlanan servisin ücretli abonelik şeklinde sunulacağını öğrendik. Buna rağmen istenen ücret makul olmak kaydıyla, bu uygulamayı kullananlardan biri olabilirim.

put.io‘nun sunduğu avantajlar kullanıcılar tarafından eminim takdirle karşılanacaktır. Velakin işin farklı bir boyutunda ise telif hakları sıkıntısı doğuyor. Torrent ve rapidshare servislerinden çekilen dosyaların akibeti ve telif hakları konusunda put.io nun göstereceği tavırı merakla beklemekteyim. Ama global pazarda bu kadar iddaalı bir projenin Türkiye’den çıkmasına da gururlanmıyor değilim. Umarım başarılı olurlar.

Google Wave

google wave logoGün geçmiyor ki Google farklı bir servisi yayına sokmasın. E-posta anlayışına farklı bir açıdan bakan ve e-posta alışkanlıklarımızı tümden değiştirmeye namzet Google Wave artık beta testi için davetiye kapan kullanıcıların deneyimlerini bekliyor.  E-posta kullanım tarzı ve sade arayüzü ile insanı başka bir atmosferdeymiş hissi veren bir servis olmuş. Wave  listendeki kişilere çoklu ileti göndermek mantığıyla hareket eden yapısı ile, etkinlik düzenleme, etkinlik izlenimlerinin ve deneyimlerin paylaşımı, grup ve proje çalışmaları […]

Tekdüzeliğe Dair Denemeler

Not; taslak  halindeki yazmış bulunduğum 29.05.2008 tarihli yazı ve güncel ekleme. 29.05.2008 Az önce Yasin‘in sayfasını açınca birbir isyanla, tekdüze ve sorunlarla dolu yaşama karşı bir nevi tasvirini okudum.Tabi düşünmeden edemedim.Hayat zaten uğraş yeri değilmidir? Günlük olarak özgürce(dilediğin konuda) blog tutmak bile gün geliyor sıradanlaşıyor.Tad vermemeye başlar.Ama tadı değişen blog tutmak yada monotonlaşan hayat değildir Daha fazla okuyunTekdüzeliğe Dair Denemeler[…]

Klavyeye fareye veda edeceğiz

CEO (Chief Executive Officer) zirvesinde Bill Gates yeni teknolojileri ile show yaptı. TouchWall adını verdikleri bu teknoloji ile tanıtım yapan Bill Gates,gelecekteki bilgisayar kullanımında modayı-trendi biz belirleriz dedi. (ağzından çıkmasa da demiş kadar olmuş hani). bu teknoloji düz duvara 1,2 m.*1,8m. ebatlarında yansıtılan ekran üzerinden lazer ışınların el-parmak hareketlerini algılaması ve işleme koyması gibi fantastik Daha fazla okuyunKlavyeye fareye veda edeceğiz[…]