Pazarlama Fikirleri

İnternetteki Türkçe siteler toplamda bir kaç milyonu bulduğunu tahmin ediyorum . Net rakamı bulamadım maalesef. Büyük çoğunluğu kişisel siteler olsa da, firmalara ait azımsanmayacak sayıda site olduğu aşikar. Yakın geçmişte de her firmaya internet sitesi zorunluluğu kanunu çıktığını düşünürsek de, tahmin ettiğimiz rakam hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

Firmalar belli başlı şu amaçlar için sitelerini yayınlıyor:

  • Firmanın ismini tanıtmak
  • Firma ürünlerinin tanıtımı
  • Daha fazla müşteriye ulaşmak

Daha fazla madde aklıma gelmedi . Benim izlenimlerim bu yönde . Aşağı yukarı , firmalar sitelerini genel anlamda reklam alanı olarak görmektedir. İrili ufaklı , rastladığım her firma sitesinde ortak yön , iletişim formudur. Kullanıcılar ile yegane etkileşim aracı da bu formlardır . Firmalara yaptığım sitelerde de aynı şekilde , istediğim senaryolarda , Anasayfa , Portföy , Referanslar, Ürünler ve İletişim formundan oluşan statik sayfalar mevcut. Sizce o iletişim formları ne kadar sıklıkla kullanılır? Elle tutulur ölçüde müşteri kazanmaya yarayan bir araç olarak kullanılacağını hiç sanmıyorum . Tecrübeyle sabittir.

Türkiye’de , e-ticaret sektörü 6 milyar$ gibi bir işlem hacmine ulaşmış olsa da , günümüz de büyük ölçüde sermaye sahipleri tarafından güven duyulan ve desteklenen bir yatırım fırsatı olarak görülmemektedir . O halde neden interneti piyasaya indirmeyi denemiyoruz. E-ticaret denince akla tabi ki , sanal poslardan para göndermeler,kredi kartları geliyor.

İnternet sitelerini kara yönelik daha fonksiyonel hale getirmek, elbette , siteye sanal pos yerleştirmek ve milyarlarca kullanıcıların içinden ne düşerse gelip ürünleriniz için ödeme yapmalarını beklemek olmamalıdır. Ayrıca ,müşteri odaklı hizmet vermek , onların para göndermesini beklemek hiç değildir. Ürüne rahat ulaşmanın binbir çeşit yönetimi vardır . Konuyu fazla dağıtmadan , basit bir firmanın web sitesini nasıl daha işlevsel kullanabileceğini örneklemeye geçeyim. […]