Daha hızlı Firefox için 8 ipucu

Kullanımı ve kalitesi günden güne artan Firefox hala bazı handikapları üzerinden atabilmiş değil. Firefox kullanıcıların 90%’ı , kurulduğu , hiçbir konfigürasyon yapılmamış haliyle kullanır. Gerek tab olayı, gerekse binlerce eklenti seçeneği yüzünden diğer web browser’lardan daha fazlaca bellek kullanır.

Şimdiye kadar bir kaç farklı konfigurasyon ayarları bazı weblog yazılarında verilmiş. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum ,bu tekil ayarlamalar , uzun vadede pek faydalı olmuyordu. Bu yazı, uygulayacağınız 8 ipucu ile, bellek şişmesi olmadan , internette sürekli daha hızlı gezinti yapmanıza yardım edecektir.

Öncelikle firefox’un konfigurasyon yönetimini bir sayfada açalım. Adres çubuğuna about:config yazıp açalım.

Firefox about:config sayfası

İpucu 1 #

Sayfanın başındaki süzgeç kısmına (ingilizce firefox kullananlar için Filter) network.http.pipelining yazın, hemen altta aradığımız ayar gelecektir.Üzerine çift tıklayıp false olan booleon değerini true yapın.

Firefox network.http.pipelining ayarları

 

İpucu 2#

İkinci adımda , süzgeç kısmına network.http.pipelining.maxrequests yazın. Aynı şekilde üzerine çift tıklayın yeni değer için popup açılacaktır. Bu kez ,değerine 10 – 30 arasında bir rakam girin. Sınırları zorladığım için ben 30 verdim.Tamam deyip diğerine geçelim.

Firefox network.http.pipelining.maxrequests ayarları

İpucu 3#

Üçüncü adımda, süzgeç kısmına , network.http.proxy.pipelining girin.Açılan satıra çift tıklayarak , false olan boolean değerini true yapın.

Firefox network.http.proxy.pipelining ayarları

İpucu 4#

Dördüncü adım; süzgece network.dns.disableIPv6 yazın. Açılan satıra çift tıklayarak , false olan boolean değerini true yapın.

Firefox network.dns.disableIPv6 ayarları

İpucu 5#

Beşinci adım; süzgece plugin.expose_full_path yazın. Açılan satıra çift tıklayarak , false olan boolean değerini true yapın.

Firefox plugin.expose_full_path ayarları

İpucu 6#

Altıncı adım biraz daha karışık. Süzgeç kısmına network.protocol-handler.external.ms-help yazın .Açılan satıra yeni bir değer vermeliyiz. Bunun için satırın üzerinde sağa tıklayıp , Yeni seçeneğinden , Integer sekmesini tıklayın. Yeni bir değer girmeliyiz. Bunun için öncelikle yeni ayarlamanın ismini veriyoruz.

Firefox network.protocol-handler.external.ms-help ayarları

Ayar ismine nglayout.initialpaint.delay yazıp tamam’ a tıklayın , şimdi de ayarımıza 0 (Sıfır) değerini girin ve tamam ‘a tıklayın. Bu kadar. 7 ve 8. adımları da bu ayar üzerinden yapacağız.

Firefox nglayout.initialpaint.delay değeri

İpucu 7#

6. adımda yeni değer verdiğimiz satıra tekrar yeni bir değer veriyoruz. Sağa tıklayıp Yeni -> Integer tıkladıktan sonra , ayar adına content.notify.backoffcount yazın ve OK’leyin. Yeni değerine de rakamla 5(beş) verin.

Firefox network.protocol-handler.external.ms-help ayarları2

İpucu 8#

Aynı yere , yeni bir değer giriyoruz. Adına ui.submenuDelay girin. Değerine de rakamla 0(sıfır) verin.

Firefox network.protocol-handler.external.ms-help ayarları3

Olay bundan ibaret. Bu ayarları ilk gördüğüm zaman, vaadedilen en az 4 kat hızlanma oranına gülüp geçmiştim .Yine de merak edip uyguladım. Sonuç hakkaten dehşet. İnternet aleminin en yavaş açılan blogları , web portalları , patır patır açılıyor. Memnunum, tavsiye ve selam ederim.

Daha hızlı Firefox için 8 ipucu” üzerine 2 yorum

  • slm
    ne teşekkürü minnetarım vallahi. bu ne kardeşim şimdiye kadar anadola biniyormuşuz 🙂 yeminle artık daral gelmişti 5 saat açılmayan sayfalardan emeği geçenlere ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ellerinize gözlerineze sağlık.
    Selametle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir